BANJALUKA – Grad Banjaluka za malo više od dva mjeseca mora isplatiti „Novoteksu“ milionski dug koji „Akvana“ ima prema ovom preduzeću, inače bi se ovaj gubitaš mogao uskoro ponovo naći u blokadi. Problem je što prema saznanjima CAPITAL-a aktuelna administracija, još nije riješila način finansiranja tog duga.
Upravo zbog duga prema „Novoteksu“ računi preduzeća „Akvana“ su lani dugo bilo u blokadi, a odblokirani su nakon što je postignut dogovor koji, između ostalog, predviđa da se kompletni dug „Akvane“ isplati do 30. juna ove godine.
Grad Banjaluka se obavezao da će obezbijediti ta sredstva, ali ona za sada nisu ni na vidiku.
Grad se zadužuje da vrati dugove „Akvane“
Gradski menadžer Bojan Kresojević je objasnio da je aktuelna administracija u prvobitnom prijedlogu budžeta grada za 2023. godinu predvidjela stavku na kojoj je bilo rezervisano više od tri miliona KM za servisiranje obaveza prema „Novoteksu“.
Taj plan Grada Banjaluka, podsjeća Kresojević, odbornici nisu podržali.
Naime, taj novac je „skinut“ amandmanom skupštinske većine.
„S obzirom na to da Skupština grada nije podržala tu stavku u budžetu jedino moguće rješenje je da se iz kreditnih sredstva ide u sanaciju tih naslijeđenih dugova. Odlučni smo da rješavamo taj problem tako što ćemo na narednoj sjednici Skupštine grada Banjaluka predložiti odluku o kreditnom zaduženju u svrhu dokapitalizacije, a koja će imati za rezultat sanaciju dugova“, kazao je Kresojević.
Iako Grad ima okvirni plan, postavlja se pitanje kako će i da li će biti sproveden, ako se uzmu u obzir prilike u Gradu Banjaluka i „Akvani“.
Čeka se Skupština grada
Da dug nije bezazlen i da može stvoriti velike probleme „Akvani“ najbolje pokazuju posljednje informacije iz ovog preduzeća iz kojeg su poručili da dug prema firmi „Novoteks“ iznosi „tri miliona KM, a sa kamatom taj iznos se može popeti i na pet miliona KM“.
Osim toga, još nije zakazano iduće zasjedanje Skupštine grada niti postoji naznaka da će nadležni uskoro odrediti taj datum. To je posebno kritično ako se posmatraju dva aspekta.
Prvi je rok za isplatu duga koji se polako približava, a drugi je stav Skupštine grada odnosno većine u gradskom parlamentu koju predvodi SNSD, a oni do sada nisu bili naklonjeni planovima administracije Draška Stanivukovića za „Akvanu“.
Kao što je Kresojević rekao prvo su amandmanom skinuli novac koji je trebao „poklopiti“ dugove „Akvane“ prema „Novoteksu“, a nedavno su zadali novi udarac planovima Grada.
Iako to Kresojević nije pomenuo, gradska administracija je već jednom pokušala uputiti u skupštinsku proceduru odluku o kreditnom zaduženju za saniranje dugova „Akvane“, i to na posljednjoj sjednici.
Taj pokušaj je propao na prvoj stepenici, odnosno ta tačka je na prijedlog većine u lokalnom parlamentu povučena sa dnevnog reda na skupštinskom kolegijumu. Samim tim nije ni dospjela na sjednicu koja je održana krajem marta.
Predviđeno zaduženje od pet miliona KM
Iako je podizanje tog kredita takvom odlukom odbornika zaustavljeno, iz dokumenta u koji je CAPITAL imao uvid je vidljivo da Grad planira kreditno da se zaduži na iznos do pet miliona KM.
U odluci je navedeno da je planirano da se zaduženje realizuje kroz jedan ili više kreditnih sporazuma sa komercijalnim bankama te da bi kreditna sredstva trebala biti iskorištena za finansiranje kapitalne investicije „Povećanje osnovnog kapitala JP „Akvana”“.
Rok za vraćanje kredita bi trebao biti do sedam godina, bez grjes perioda, a isplaćivao bi se u mjesečnim anuitetima.
U obrazloženju ove odluke je navedeno da je Grad Banjaluka vlasnik 100 odsto kapitala u JP „Akvana”.
„U tom smislu postoji obaveza i potreba da se, u skladu sa Zakonom o privrednim društvima u slučaju finansijskih poteškoća i ugroženosti kontinuiteta poslovanja, od strane jedinog vlasnika obezbijede dodatna sredstava kroz povećanje osnovnog kapitala“, navedeno je u obrazloženju ove odluke.
Kako je CAPITAL ranije pisao “Akvana” je, prvi put od osnivanja, godinu završila sa pozitivnim poslovnim rezultatom.
Ovo preduzeće prošlu godinu je završilo sa plusom od 142.304 KM. Ipak, taj plus u ne pomaže mnogo „Akvani“ koja je u prethodnim godinama akumulirala milionske gubitke koji su na kraju prošle godine iznosio 12,5 miliona KM.
CAPITAL: V. Popović