BERLIN- Prema procjeni Centralnog udruženja za sanitarije, grejanje i klimu, Njemačkoj trenutno nedostaje oko 60.000 instalatera grijnih sistema. Brojka se odnosi na sve poslove u ovoj oblasti, a ne samo na ugradnju novih grijnih sistema koje podstiče njemačka vlada.
Vodovodi i toplane širom Njemačke svake godine modernizuju u prosjeku oko 900.000 grijnih sistema, uz oko 1,2 miliona renoviranih ili novih kupatila.
Kako u Njemačkoj ima sve više starih, potražnja pristupačnih kupatila narednih godina će prilično da poraste, rekao je glavni poslovođa udruženja Helmut Braman (Helmut Bramman) za novine medijske grupe Funke, prenosi DPA.
Udruženje procjenjuje da je prošle godine u ovoj djelatnosti radilo oko 400.000 ljudi.
Njemačka vlada je u srijedu usvojila nacrt zakona o zamjeni sistema grijanja koji znači postepeno napuštanje grijanja na gas i lož ulje.
Od 2024. će, po mogućstvu, svaki novoinstalirani sistem 65 odsto napajanja da obavlja preko obnovljivih izvora. Najkasnije do 2045. svi treba da rade samo pomoću zelenih izvora energije.
Majstori će, s obzirom na planove, imati pune ruke posla i biće veoma traženi. Opozicija postavlja pitanje – a odakle Njemačkoj toliki majstori?
Braman kaže da nema razloga za brigu. „Ugradnja toplotne pumpe nije raketna tehnologija. Mnogo toga što mora da se zna o toplotnim pumpama je preduzećima odavno poznato, a uči se i na obukama.“ U kompanijama već ima mnogo kurseva i potreba za dodatnim obukama nije toliko dramatična kao što se možda čini na prvi pogled.
Ugradnja pumpi u većini kuća ima smisla, rekao je Norbert Šidek (Norbert Schiedek), šef Vaillant-a, jedne od kompanija koje ih proizvode.
Procjenjuje da do 70 odsto zgrada u Evropi može da počne da se grije pumpama i to bez prethodnih velikih radova na zameni instalacija.
„U ostalim zgradama će dodatni radovi biti neophodni“, rekao je Šidek za Rheinische Post od četvrtka. U zavisnosti od zgrade, to negdje može da znači zamenu nekoliko radijatora, dok će neke zgrade morati da se izoluju. Biznis.rs