-
Uprava preduzeća procijenila da im se više isplati plaćanje pojedinačnih odšteta, nego da poštuju zakon
BANJA LUKA – Radnici Elektroprenosa BiH penju se po dalekovodima i obavljaju opasne poslove na visokonaponskoj mreži, a već dvije godine nemaju osiguranje za slučaj smrti ili trajne invalidnosti usljed nesretnog slučaja, otkriva CAPITAL.
Nakon što je prije nepune dvije godine istekao ugovor sa osiguravajućim društvom „Kroacija osiguranje“, tvrdi naš izvor iz ove kompanije, uprava ove kompanije nije uopšte raspisivala javni poziv za izbor najpovoljnijeg osiguravajućeg društva za kolektivno osiguranje radnika.
„Uprava na čelu sa Matom Žarićem zauzela je neformalni stav da se kompaniji više isplati da pojedinačno isplaćuje odštete radnicima koji dožive nezgodu ili njihovim porodicama, nego da plaćaju osiguranje. To je šokantno, jer je kolektivno osiguranje od posljedica nesretnog slučaja zakonska obaveza“, kaže naš izvor.
On dodaje da uprava svjesno krši zakon, jer je plaćanje odšteta po tužbama radnika nešto sasvim drugo u odnosu na obavezno osiguranje.
„Znači, ako neki radnik pogine od udara struje, njegova porodica treba da tuži ‘Elektroprenos BiH’ i da čeka da sudovi donesu presude u njihovu korist da naplate ono što bi im kompanija bila dužna isplatiti da je po zakonu osigurala radnike. To je nečuveno“, kaže naš sagovornik.
Predsjednik Udruženja inženjera zaštite i zdravlja na radu RS Nikola Šobat kaže da je kolektivno osiguranje zaposlenih radnika zakonska obaveza i da mu nije jasno da u nekom javnom preduzeću to ne znaju.
„Kolektivno osiguranje od posljedica nesrećnog slučaja je obavezno osiguranje za zaposlene. Obavezne su polise osiguranja za slučaj smrti usljed nezgode i osiguranja za slučaj trajne invalidnosti. Polise mogu da obuhvataju, ali nije obavezno, osiguranje za slučaj prirodne smrti, troškove liječenja i bolničke dnevnice“, objašnjava Šobat.
Iz ‘Elektroprenosa’ BiH nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa neplaćanjem obaveznog zakonskog osiguranja za zaposlene.
CAPITAL: D. Momić
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Eh da je to samo problem , primanja zaposlenih su postali kao socijalna davanja , odlaze inženjeri a zapošljavaju pravnici preko veza mada iskreno ne vidim čemu kada se zna da mnoge firme u BiH imaju mnogo veća primanja od stručnjaka u Državnoj elektroenergetskoj kompaniji. Poslednja garnitura rukovodstva sa Matanom Žarićem je uništila kompaniju a dotični je poznat kao takav jer je i elektroprivredu HZHB bio doveo do prosjačkog štapa.
Jeli to elektroinzinjerima malo 3000 KM u elektroprenosu ?
Mislim da nije istina da napustaju.
Uvijek ih bude najmanje 5 na konkursu za svako mhesto.
Postoje inženjeri i ljudi sa diplomom inženjera. Ogromna razlika.
U svakom slucaju 3000 KM nije mala plata za inzinjera.
Nema inženjer 3000 platu, osim ako nije na nekoj boljoj poziciji u firmi, a tih pozicija ima par, odvadite malo… I jadno je što se i na tih 3000 (ako je za pravog inženjera) gleda kao da je 10 000 KM… Jadni smo ti mi brate i prejadni…