BANJALUKA – Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je da će biti izvršene provjere na koji način su dodijeljene određene koncesije i pozvao građane, koji imaju informacije, da se jave resornom ministarstvu.
On je istakao i da će biti provjereni ugovori iz protekle tri-četiri godine, kao i na koji način su dodijeljene određene koncesije, te je pozvao građane koji imaju informacije da se jave, jer je to Ministarstvu od izuzetne koristi.
Minić je podsjetio da su krenule kontrole poljoprivrednika koji dobijaju podsticaje resornog ministarstva, a odnose se na kapitalna ulaganja, mehanizaciju, informacioni sistem, prijavljivanje u APIF i slično.
On je pojasnio da su u Pravilniku o podsticajima napravljeni limiti po veličini zemljišnog posjeda, što znači da će ozbiljan poljoprivredni proizvođač sa više zemlje kupiti odgovarajući, odnosno traktor iznad 100 konjskih snaga, koji neće prodati, što se ne smije uraditi, a to su radili proizvođači sa manjim zemljišnim kompleksom da bi ostvarili maksimalan podsticaj.
Govoreći o sastancima sa proizvođačima mlijeka, Minić je rekao da je postojalo malo nerazumijevanje u komunikaciji, te da Vlada Srpske i resorno ministarstvo žele da premiraju proizvođače mlijeka.
On je rekao da je pripremljeno 10 miliona KM direktnog povećanja, odnosno 400 KM po muznom grlu na broj od 22.000 ili 23.000 muznih grla, te smatra da će sektor mljekarstva, računajući prošlu godinu, povući blizu 70 miliona KM.
“Radi se o najzahtjevnijoj proizvodnji u smislu fizičkog prisustva i rada. Tako da nijedan pošten mljekar neće imati ništa protiv toga da dobije premiju po muznom grlu što je naš cilj“, rekao je Minić.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska izvozi u Srbiju više od 30 miliona litara mlijeka, dok se domaći mljekari boje prekomjernog uvoza mlijeka.
Kada je riječ o sektoru šumarstva, Minić je naveo da je cijena drvno-šumskog sortimenta veća u Federaciji BiH, Sloveniji, Mađarskoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori nego u Republici Srpskoj, a podsjetio je i da je zabrana izvoza peleta bila jedna od mjera zaštite domaće potrošnje.
Minić je podsjetio da je preduzeće “Šume Republike Srpske” dobilo nalog da tamo gdje imaju gubitaše provedu konkretne mjere da bi se taj gubitak sanirao, dok se Ministarstvo ne bavi detaljima kao što je promjena menandžmenta ili uvođene privremene uprave.
On smatra da postoje nelogične stvari koje se moraju riješiti. “Onda mi kažu da `Šume Srpske` plaćaju iznos iz vlastitih sredstava za Fond proste reprodukcije, a za Fond proširene reprodukcije treba da ide iz budžeta Vlade, onaj dio koji se uplaćuje u taj fond. I sad ćemo provjeriti koliko se uplaćivalo, koliko je toga realizovano”, rekao je Minić.
Komentarišući proteste u Šumskom gazdinstvu “Oštrelj-Drinić”, Minić je napomenuo da je dogovoreno da se nastavi proces rada do konačne odluke o direktoru.
Minić smatra da će Pravilnik obezbijediti rješavanje stvari u poljoprivredi i šumarstvu u kontinuitetu, ali da je godina izazovna i da poremećaji na evropskom tržištu utiču na određene promjene.
“Imamo sredstva i mogućnosti da intervenišemo i Republika Srpska će imati dovoljno hrane“, zaključio je Minić. Srna