PRNJAVOR – Komunalna preduzeća “Park” i “Vodovod” zatražila su na jučerašnjoj sjednici Skupštine opštine Prnjavor da se povećaju cijene odvoza smeća, odnosno vode.
Direktor Komunalnog preduzeća “Park” Dragana Nježić rekla je Srni da je predloženo povećanje od oko 30 odsto jer po osnovu dosadašnjih ostvarenih mjesečnih prihoda nisu u mogućnosti servisirati sve nastale obaveze preduzeća.
Cijena za fizička lica u seoskom području bi iznosila 9,72 KM sa PDV-om za odvoz smeća svakih 15 dana, a oko 12,50 KM za sedmični odvoz, dok je u urbanoj zoni predviđeno povećanje od 30 odsto po kvadratu.
Ona ističe da bi ovim povećanjem prihodi preduzeća “Park” porasli za 35.000 KM do 40.000 KM mjesečno, te da bi iz tih sredstava mogli obaviti reprogram postojećeg duga od oko 470.000 KM.
“Povećanje cijena goriva mjesečno nam iziskuje oko 20.000 KM redovnih troškova, nedavno povećanje cijene rada povećava nam troškove za oko 6.000 KM za naših trenutno zaposlenih 67 radnika“, navela je Nježićeva.
Ona je rekla da će internim pravilnikom preduzeća biti definisane grupe stanovništva koje će se izuzeti od povećanja cijena odvoza smeća, a to su socijalno ugrožene porodice, određene grupe penzionera, kao i privremeni i povremeni boravak.
Direktor preduzeća “Vodovod” Ljubiša Sibinčić rekao je Srni da bi povećanje cijene vode za stanovništvo iznosilo 10 feninga, a za pravna lica 20 feninga po kubnom metru.
“Naša naplativost je viša od 98 odsto, naši građani su savjesni, ali veliki poremećaji na tržištu i najnovija odluka Vlade Srpske o povećanju plata opterećuju naše poslovanje”, rekao je on.
Prema proračunima preduzeća “Vodovod” troškovi za jednu četvoročlanu porodicu u gradu povećali bi se za četiri KM mjesečno, što, smatraju, ne predstavlja veliki udar na kućne budžete.
Zatraženo je i povećanje cijena odvodnje otpadnih voda za domaćinstva sa sadašnjih 40 na 50 feninga, a za pravna lica sa 80 na 90 feninga. Preduzeće “Vodovod” dalo je saglasnost da od povećanja cijena budu izuzete ustanove javne kulture, sportski klubovi, bolnice i vrtići.
Sibinčić je rekao da je jedan od većih problema koji imaju u poslovanju činjenica da od 9.000 priključaka vodu ne troši ili povremeno koristi 2.870 korisnika.
“Mi i tim korisnicima moramo obezbijediti redovno snabdijevanje, a nismo u mogućnosti naplatiti održavanje zbog čega smo napravili korekcije cijena za održavanje infrastrukture i ono iznosi od 40 feninga do jedne KM“, rekao je Sibinčić.
Načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš rekao je da je prijedlog za povećanje cijena komunalnih usluga pratila konstruktivna rasprava.
“U posljednjih 17 godina ove cijene se nisu mijenjale i povećanje je neminovno, ali smatramo da rukovodstva ova dva preduzeća moraju povesti još više računa o racionalnosti svojih troškova, kvalitetu usluga koje pružaju stanovništvu, a u skladu s tim da detaljnije projektuju nepohodna sredstva koja su im potrebna za funkcionisanje“, rekao je on.
Tomaš je naglasio da opština neće dozvoliti da neracionalnost plaćaju građani zbog čega su zatražene dodatne analize.
“Moj prijedlog na nekoj od narednih sjednica biće da sav prihod ostvaren povećanjem cijena komunalnih usluga mora biti na posebnom računu i da se može koristiti samo za nova ulaganja, za proširenje kapaciteta ili sanacije trenutnih troškova, a nikako za plate radnika, povećanje broja zaposlenih ili tekuće troškove koje sami zaposleni proizvode“, naglasio je Tomaš Srni.
On je dodao da rukovodstva preduzeća “Park” i “Vodovod” imaju rok od 15 dana da upotpune analize, dostave predložene krajnje cijene sa uračunatim PDV, definišu efekte za njihovo poslovanje i pokažu da će povećanje cijena dovesti do dugoročne stabilnosti. Srna