SARAJEVO – Za pranje novca u BiH se ne ide iza rešetaka, jer se osumnjičenima za ovo krivično djelo izriču isključivo novčane kazne, otkriva CAPITAL.
Pored toga, zvanični podaci pokazuju da je iz godine u godinu sve manje presuda za pranje novca.
„Sudovi su tokom 2020. godine izrekli tačno stotinu presuda za pranje novca, naredne godine broj se smanjio na 35, a prošle godine za ovo krivično djelo izrečeno je samo 11 presuda“, pokazuje nacrt izvještaja iz centralne baze podataka o počinjenim teškim krivičnim djelima.
Izvještaj, u koji je CAPITAL imao uvid, od 2007. godine vodi Ministarstva pravde BiH u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku BiH.
„Ukupan broj završenih, odnosno pravosnažnih predmeta za teška krivična djela pred svim sudovima u BiH, a koji su dostavljeni Ministarstvu pravde u 2022. godini iznosi 326 od čega se 11 odnosi na pranje novca“, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se precizira da je u tih 11 presuda za pomenuto krivično djelo osuđeno ukupno 15 lica.
„Od tih 15 lica, jedno je osuđeno na zatvorsku kaznu i to do godinu dana zatvora koja se može zamijeniti novčanom, a ostalih 14 osuđeno je samo na novčane kazne“, pokazuju podaci iz izvještaja.
Da zlo bude veće, naš izvor iz pravosuđa kaže da se u svim ovim predmetima radi o prevarantima, a ne o ozbiljnom pranju novca.
„To su uglavnom prevaranti koji su putem društvenih mreža vrbovali lakovjerne građane i u zamjenu za određeni iznos obećavali sigurne dobitke u sportskim kladionicama. Dobijeni novac potom su „gurali“ u legalne tokove kupujući vozila i nekretnine, što se tretira kao krivično djelo pranje novca“, objašnjava naš izvor.
On podsjeća da je MUP RS prošle godine u nekoliko odvojenih akcija hapsio osumnjičene za ova krivična djela.
„Jedan od osumnjičenih uhapšen je na šalteru “Pošta” u Foči kada je podizao mizernih 97 KM koje je stekao prevarom. On je osumnjičen za produženo krivično djelo pranja novca i sve je priznao tokom saslušanja“, podsjeća naš izvor.
On ističe da je svih 15 osuđenih za pranje novca tokom prošle godine osuđeno zbog opisanih radnji, odnosno zbog lažnih dojava o namještenim rezultatima.
CAPITAL: D. Momić