BANJALUKA – Preduzeće „Gb Immo“ iz Banjaluke, kojem je dodijeljena koncesija za izgradnju i korištenje turističkog centra „Klekovača“ krenulo je u proces dobijanja ekološke dozvole, što je prvi konkretan potez od najave prije 13 godina.
Oni su predali zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu za izgradnju urbane zone „Planinsko selo“, koja je obuhvaćena Zoning planom usvojenim u Narodnoj skupštini Republike Srpske u julu prošle godine.
U studiji se navodi kako je u „Planinskom selu“ koje će se prostirati na preko 38 hektara planirana izgradnja dva hotela na pet etaža, sedam apart hotela, dvadeset komercijalnih objekata, te 138 kućica za odmor.
Od infrastrukture biće izgrađene dvije gondole, dvije žičare, skijaške staze i skijaški plato. Pored toga, gradiće se i postrojenje za gas, postrojenje za otpadne vode, šest trafo stanica, vanjski parking i parking garaža za oko 360 vozila.
Ta infrastruktura biće dovoljna za potrebe oko tri hiljade korisnika.
„U centralnom dijelu planinskog sela se planira međustanica gondole sa velikim prometom tokom cijele godine kao i prostorno-funkcionalna cjelina sa komercijalnim sadržajima, gdje je i centar naselja, zona u kojoj pešački i biciklistički saobraćaj i kretanje na skijama dominiraju u odnosu na kolski saobraćaj. U ovom dijelu postoji blaga padina pogodna za školu skijanja“, navodi se u ovom dokumentu.
Što se tiče negativnih uticaja, najveći će biti na bukovu i jelovu šumu, koja će morati da se krči kako bi se stvorio prostor za gradnju objekata.
Investitori tvrde da ne mogu precizirati količinu i dinamiku sječa.
„Iako će izgradnjom doći do gubitka šumske vegetacije, što će dovesti do direktnih i negativnih uticaja, s obzirom na zastupljenost iste na širem području predmetne zone, ovaj gubitak se smatra prihvatljivim“, ocjenjuju oni.
„Klekovača“ iskorištena za izbornu kampanju
Podsjećamo, turistički centar „Klekovača“ najavljen je u izbornoj 2010. godini.
Tada je rečeno je da će imati deset hotela, staze dužine 80 kilometra, 13 žičara i ski – liftova i kapacitet prevoza 10.000 skijaša istovremeno.
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost na zaključivanje okvirnog sporazuma o razvoju i izgradnji ski – centra na području planine Klekovače, vrijednosti oko 660 miliona maraka.
Prema sporazumu, već krajem 2016. godine niz Klekovaču su trebali da se spuste prvi skijaši, što se nije desilo.
Inače, „Planinsko selo“ je najmanja urbana zona. Pored nje tu je i urbana zona „Kozila“ koja će se prostirati na 383,63 hektara i zona „Amfiteatar“ sa površinom od 39,27 hektara.
Sve pomenute urbane zone su na teritoriji opštine Petrovac – Drinić.
U preduzeću „Gb Immo“ danas nismo uspjeli pronaći sagovornika. Poručili su nam da im se javimo naredne sedmice.
Na svom sajtu navode da im je namjera sa Vladom Republike Srpske stvoriti ambijent kojim bi se na najbolji način omogućilo turistima da uživaju u prirodnim ljepotama planinskog kraja, povoljnoj klimi, hidrologiji, bogatstvu flore i faune i antropogenim dobrima.
„Razvoj turizma na Klekovači zasnovan je na konceptu održivog turizma u skladu sa najnovijim standardima u oblasti turizma uz maksimalno poštovanje i zaštitu prirodnih resursa lokacije“, poručuju oni.
„Gb Immo“ godinama unazad posluje negativno sa veoma malim prihodima.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I ovo finansira Vlada kvalitetnim zaduživanjem i davanjem garancija? Nek se para vrti. Neko će vratiti kredite nekad.
Nije tu vlada investitor, GB Immo je privatna firma u vlasništvu stranih pravnih lica (vjerovatno pod kontrolom domaćih fizičkih lica :), sa solidnim osnivačkim kapitalom, ali godinama bez ikakvih prihoda. Bojim se da će projekat naglo stati kad se “iskrči” teren i pokupi bukva 🙂
Interesantno kako su uzeli ime firme koje koriste i druge firme u svijetu (drugi je logo). Sjedište firme je u BL na istoj adresi kao IRB. Na njihovom web sajtu nikakvih informacija o firmi. Partneri su firma u jednom selu u Njemačkoj sa manje od 9 zaposlenih, firma u Beogradu koja takođe ima ime kao i neke svjetske firme i firma iz Drinića. Mislim da nije tajna u bukvi, već u cijeni i preprodaji zemlje onima koji se nadaju da će cijena skočiti X puta.
Ovo u RS, kao i smični projekti, neodoljivo podsjećaju na Potemkinova sela. Tipični projekti kao rezultat tržišne ekonomije. Inače na toj lokaciji jednom u deset godina padne 10 cm snijega