BANJALUKA – Radnica Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Milana Grujić, koja je pronevjerila 110.000 maraka, osuđena prije dva i po mjeseca pred Osnovnim sudom u Banjaluci na zatvorsku kaznu, nesumnjivo će ići u zatvor, ali kada, ne zna se.
Takođe, nije poznato ni hoće li joj i kada biti prekinut radni odnos, iako je od pronevjere prošlo više od četiri godine, od kada se ona vodi na bolovanju i uredno dobija platu za radno mjesto sa kojeg je počinila krivično djelo.
Ovo je manje-više opšti zaključak višednevne istrage portala CAPITAL, u kojoj smo pokušali da dobijemo odgovore na nekoliko vrlo jednostavnih pitanja, a nailazili smo na zidove ćutanja institucija.
U Osnovnom sudu u Banjaluci odgovore su nam davali “na kapaljku” i šturo dogovorili da je sudija uputio nalog za “finalizaciju”.
“Dana 16. 1. 2023. godine postupajući sudija je izdao nalog referentu za finalizaciju i upućivanje na izdržavanje kazne, presuda je pravosnažna”, rekli su nam u sudu.
Ministarstvo i dalje ćuti o ovom slučaju
U Ministarstvu rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske, u kojem su naša pitanja otvorili i pogledali preko 20 puta u posljednjih nekoliko dana, niko nije odgovorio na email, pozive ili poruke.
Advokat Aleksandar Jokić kaže da odlazak na izdržavanje kazne zavisi od toga kada sudija pošalje uputni akt za izdržavanje kazne. Praksa je, kaže on, od par mjeseci do pola godine, ali nema nekog roka.
“Postoje načini na koje se može odgađati presuda, ali ne može unedogled. Recimo, vrlo često se odlaže zbog poljskih radova. U konkretnom slučaju, mislim da je njoj trebalo po sili zakona da bude prekinut radni odnos, samo je pitanje kada će to njen poslodavac konstatovati”, kaže Jokić.
Službenica Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Milana Grujić osuđena je na godinu i deset mjeseci zatvora te 2.000 maraka sporedne kazne zbog pronevjere 110.000 maraka, potvrđeno je CAPITAL-u u Osnovnom sudu Banjaluka.
Vraća se na posao u Vladu RS nakon pronevjere 110.000 maraka
Ona je priznala krivična djela prevara i obmana pri dobijaju kredita i sklopila sporazum prema kojem je dobila blažu kaznu zatvora od propisane.
Grujićevoj je sud naredio da u budžet RS nadoknadi štetu od 109.044,09 KM i to u roku od osam mjeseci po pravosnažnosti presude, da na ime sudskog paušala plati 150 KM, a na ime troškova nastalih u toku istrage 1.185 KM i to u roku tri mjeseca po pravosnažnosti presude”.
Inače, disciplinski postupak protiv Grujićeve je zastario, nakon, po svemu sudeći, namjernog odugovlačenja, zbog čega je van snage stavljena odluka prvostepene komisije o prekidu radnog odnosa.
CAPITAL: Andrijana Pisarević