BANJALUKA, SARAJEVO – Tužilaštvo BiH formiralo je predmet protiv direktora Obavještajno – bezbjednosne agencije (OBA) BiH Osmana Mehmedagića – Osmice, a po prijavi kontroverznog slovenačkog biznismena Roka Snežiča, potvrđeno je za portal CAPITAL iz ove pravosudne institucije.
Snežič pune dvije godine ne može da uđe u BiH, jer je u evidenciji granične policije označen kao osoba čije je prisustvo prijetnja javnom poretku i sigurnosti BiH.
On smatra kako najveće zasluge za to ima upravo Mehmedagić, koji ga je, tvrdi, bez ikakvog pravnog osnova „targetirao“, zbog čega je protiv njega podnio prijavu za zloupotrebu položaja i ovlaštenja te krivično djelo povrede ravnopravnosti građana.
U prijavi navodi kako mu je Mehmedagić ograničio slobodu na osnovu razlika u vjeri, političkoj i nacionalnoj pripadnosti.
„Ja sam državljanin Slovenije, katolik, a moja djeca su Srbi, pravoslavci. Osumnjičeni je musliman i odličan prijatelj Bakira Izetbegovića. Prijatelj sam bivšeg premijera Slovenije Janeza Janše kojeg muslimani u BiH optužuju za dokument „non papers“, a koji navodno podržava odcjepljenje Republike Srpske od BiH. Zbog svega, osumnjičeni je zloupotrijebio položaj i poslao pisani akt u kojem je naveo kako predstavljam prijetnju za sigurnost BiH, na osnovu kojeg mi je zabranjen ulazak“, navodi u prijavi.
U njoj se dodaje da je tako grubo prekršena Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava, po kojoj svako ima pravo da kontaktira sa porodicom u nekoj zemlji ako mu nije izrečena pravosnažna osuđujuća presuda.
„Protiv mene se u BiH nikada nije vodio niti se vodi krivični postupak, niti sam ikad bio osuđivan“, naveo je Snežič u prijavi uz koju je priložio dokaze o nekažnjavanju.
U Tužilaštvu BiH nisu bili raspoloženi da daju više detalja o ovom slučaju. Kratko su poručili kako je predmet formiran i da je se na njemu radi.
„S obzirom na status predmeta ne možemo govoriti o sadržaju i navodima iz prijave, kao ni osobama na koje se ista odnosi. Kada bude donesena tužiteljska odluka, podnositelj će biti obaviješten“, navode u Tužilaštvu BiH.
Podsjećamo, Snežič je preko Ustavnog suda BiH pokušao da obori odluku kojom mu se brani ulazak u zemlju, ali je odbijen jer se ispostavilo kako takva odluka ili rješenje uopšte ne postoji!
Bez obzira na tu činjenicu, on je prilikom svakog pokušaja ulaska u BiH odbijen uz obrazloženje da se njegovo ime nalazi u registru stranaca (ROS) koji imaju zabranu.
Mehmedagić takođe nije želio da razgovara na ovu temu. Tačnije, nije želio ni da nas sasluša.
„Izvinjavam se, ali ne dajem izjave medijima“, kazao je kratko on.
Inače o poslovima Snežiča u Republici Srpskoj CAPITAL je pisao 2020. godine u tekstu “Srpska postala offshore destinacija – Slovenci u Banjaluci otvorili 200 fantomskih firmi”.
Priča je privukla veliku pažnju domaće i strane javnosti, ali i nadležnih organa koji su u njoj vidjeli elemente pojedinih krivičnih djela poput prevare i poreske utaje.
Iako je bio predmet interesovanja istražnih organa, Snežič do sada nije optuživan niti osuđen u BiH.
To nije slučaj u Sloveniji. Tamo je ležao u zatvoru zbog poreske prevare, a ćeliju je dijelio sa premijerom Slovenije, Janezom Janšom.
Spominjao se kao ključna osoba u aferi o pozajmici 450.000 evra koje je stranka, Janeza Janše dobila preko Prijedorčanke Dijane Đuđić. Zbog te pozajmice Slovenska demokratska stranka je kažnjena sa 20.000 evra kad je sud utvrdio da je prekršen Zakon o političkim strankama.
CAPITAL: D. Tovilović