UGLJEVIK – Sindikalna organizacija Rudnika i Termoelektrane Ugljevik donijela je odluku da 28. novembra stupi u štrajk, saznaje portal CAPITAL.
Štrajk će početi u 10 sati okupljanjem u krugu preduzeća i trajaće do ispunjenja zahtjeva.
Radnici traže da se hitno poveća cijena rada sa 150 na 170 maraka, kao i da se krene u izmjene Kolektivnog ugovora kako bi se stvorili uslovi za povećanje plate od 15 odsto.
Sindikat traži i da se između matičnog preduzeća i RiTE Ugljevik definiše cijena struje koja bi obezbjedila investicije u rudatsku opremu.
“Stupanjem u štrajk biće obezbjeđen minimum procesa rada koji obezbjeđuje sigurnost ljudi i imovine”, obećavaju sindikalci.
Podsjećamo, kako je CAPITAL nedavno pisao, sidnikat je početkom novembra zatražio povećanje plata, a koji u Elektroprivredi Republike Srpske za sada očigledno ignorišu.
Pitanje je i u koj bi mjeri smjeli da idu u tom pravcu, jer Vlada Srpske smatra kako su plate radnicima u ERS-u veće od prosjeka u odnosu na druga javna preduzeča.
Radnici iz Ugljevika ovom odlukom pridružili su se kolegama iz Gacka, koji u štrajk stupaju 22 novembra, takođe tražeći povećanje plata.
CAPITAL: D. T.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To je pravi sindikat.
Postoji priča da Srbija hoće da kupi RTEU, čuo od prijatelja
Strahoviti tehničko-tehnološki problemi nakon remonta u radu termoelektrane zahtijevaju hitnu reakciju inspektorata koji nakon rata ne reaguje na kršenje svih tehnološko-bezbedonosnih kriterijuma . Sindikat to zna i ni riječ ne kaže na tu temu kao ni na prekomjerno stranačko zapošljavanje u neproizvodnim sektorima.
Logična priča! Čini se logičnim da Srbija povoljno kupi manjinske udjele u zavisnim preduzećima i onda ih razmjeni sa ERS po nekakvoj procjenjenoj (knjigovodstvenoj) vrijednosti za većinski udio u RTEU.
Kengur, je li to nešto novijeg datuma? Srbiji očajnički trebaju novi kapaciteti za proizvodnju struje, u godinu potrošili milijardu Evra na uvoz struje.