BERLIN – Energetska kriza sve više prijeti radnicima u Njemačkoj. Čak četvrtina preduzeća planira da smanji broj zaposlenih, pokazala je anketa Fondacije porodično preduzeće i politika.
Poređenja radi, u sličnoj anketi u aprilu ove godine takav odgovor je dalo 14 odsto preduzeća.
Uz to, novo istraživanje koje je za račun fondacije sproveo ekonomski institut Ifo, pokazuje i da se 57 odsto firmi priprema da odloži planirane investicije, što je takođe više nego proljetos.
Rezultati ankete su signal za uzbunu, rekao je predsednik Fondacije Rajner Kirhderfer. Već izvjesno vrijeme, prema njegovim riječima, postoji puzajuće izmještanje industrijske dodate vrijednosti.
“Taj fatalni razvoj se u Njemačkoj ubrzava. Preduzeća smanjuju proizvodnju, ili svoje pogone sele tamo gdje su manje cijene energije, kao i porezi i birokratska opterećenja” rekao je Kirhderfer.
Anketa je pokazala da devet odsto firmi planira da pogone preseli u inostranstvo. Prije pola godine taj postotak je iznosio šest odsto. Vlada pokušava da obuzda visoke cijene energije, što je ispravno, kaže Kirhderfer.
“Potrebne su nam mjere koje će učiniti da Njemačka kao proizvodna lokacija ponovo postane konkurentna,” rekao je Kirhderfer.
Izdaci za energiju postaju za preduzeća u Njemačkoj sve veća stavka. Tako su troškovi eneergije ove godine činili u prosjeku 8,2 odsto ukupnog prometa, a prošle samo 5,1 odsto.
DPA