BANJALUKA – Radionica “Mediji i medijsko okruženje” u organizaciji sarajevskog Media centra i udruženja “JaBIHeu”, održana je danas u Banjaluci, uz učešće dvadesetak mladih ljudi iz grada na Vrbasu.
Podjednako su bili zastupljeni učenici starijih razreda srednjih škola i studenti, ponajviše oni sa Fakulteta političkih nauka.
Interaktivnost i zanimanje mladih za teme, pokazali su koliko ovakve radionice nedostaju mladima.
Današnja cjelodnevna radionica bila je podijeljena po segmentima, pa su tako mladi polaznici radionice mogli slušati o svom medijskom okruženju, a čuli su i kako izgleda mapa medija u BiH, koje su razlike među njima, kako se finansiraju, kako različiti mediji pristupaju istim temama i zašto je to važno za pojedince?
Imali su priliku i da nauče osnove novinarskih formi– kako ih prepoznati, šta je vijest, izvještaj, intervju, kolumna – gdje je prostor za činjenice, gdje za mišljenje i komentare? Kako na osnovu poznavanja novinarskih formi prepoznati kvalitetno i vjerodostojno novinarstvo?
Ono što je možda izazvalo i najviše pažnje, bila je tema zašto svi pričaju o lažnim vijestima? Kako prepoznati dezinformacije, lažne vijesti, sporni medijski sadržaj i kome ga i kako prijaviti .
Evo što su neki od polaznika rekli o radionici i svojim impresijama njome.
Student Fakulteta političkih nauka Adnan Selimović ističe da mu je drago što je bio jedan od učesnika zajedno sa svojim kolegama sa fakulteta.
“Na početku sam rekao da bih volio saznati barem jednu novu informaciju, a na kraju dana sa seminara odlazim bogatiji za mnogo novih saznanja kao što su načini vršenja verifikacije medijskih sadržaja. Takođe, drago mi je što smo imali priliku susresti se i sa učenicima srednjih škola i drugih fakulteta, te na taj način uvidjeti kako drugi gledaju medije i čuti njihove stavove”, kaže Adnan.
Studentica Fakulteta za poslovne i finansijske studije Banjaluka Dragana Gligić je rekla da je ovo predavanje jedno divno novo iskustvo.
“Predavači i prezentacije su bile fenomenalne. Lično mene su zainteresovali i proširili mi sliku o medijima”, kazala je Dragana.
Jovana Stokuća, studentica FPN je rekla da je radionica zaista bila odlična i važna.
“Obrađivali smo teme koje su važne ne samo na nas novinare, već i za širu društvenu zajednicu. Jako sam srećna što sam pristustvovala i nadam se da će biti prilika i u budućnosti za neku radionicu povodom neke odlične teme “, navela je ona.
Svoje zadovoljstvo radionicom nije krio ni gimnazijalac Sergej Marić, koji se posebno istakao na pojedinim sesijama.
“S obzirom na učestalost dezinformacija u medijima i lakoću širenja istih, mislim da je mogućnost opažanja lažne informacije i više nego krucijalna vještina pri svakodnevnom informisanju, uzimajući u obzir da su danas mediji postali donekle neizbježan dio naše svakodnevice. Tokom ove radionice saznao sam zaista mnogo korisnih metoda ispitivanja legitimiteta vijesti, i nadam se da će biti sve više ovakvih i sličnih radionica u gradu Banjaluci”, kazao je Sergej. banjaluka.com