MOSKVA – Državni dug SAD već je premašio 31 trilion dolara – samo administracija Džoa Bajdena povećala ga je za 1,9 triliona dolara i odobrila novi budžetski deficit od 4,9 triliona.
Odakle su uzete milijarde dolara za nove “pakete vojne pomoći” Ukrajini? Niotkuda – jer su naštampane, navode “RIA Novosti”.
Američke Federalne rezerve odlučile su da se još više zaduže, odnosno da podignu referentnu kamatnu stopu na kredite. A to izvlači novac iz cijelog svijeta.
Istina, druge zemlje tome mogu parirati povećavanje svojih referentnih stopa. Ali, zbog toga će se ekonomije usporavati, dok inflacija svuda raste, kao i američki dug – javni i privatni.
Taj dug iznad 31 trilion dolara veći je nego što Kina, Velika Britanija, Japan i NJemačka zajedno proizvedu za godinu dana.
“Vol strit žurnal” upozorava da se “planina dugova” više ne smije povećavati.
SAD samo za kamate za servisiranje duga moraju plaćati 1,06 triliona dolara godišnje.
Mnogi ekonomisti smatraju da ovaj američki dug niko nikada neće platiti i da će, prije ili kasnije, biti proglašen “defolt”, koji će biti opravdan nečim velikim. Na primjer – svjetskim ratom, koji već dugo traje u hibridnoj formi.
U suštini, vlasti SAD upravo to i rade: za odobrovoljavanje stanovništva, zamorenog “borbom protiv virusa”, a i za Ukrajinu, od 2020. godine naštampale su sedam triliona dolara.
Ali, američki ekonomisti podsjećaju da sve to usporava ekonomiju SAD, koje su već u recesiji. A to smanjuje poresku osnovu, odnosno – budžet mora da se sve više zadužuje.
Američka ekonomija ove godine može imati neki rast BDP-a /manji od procenta/, ali 2023. će sigurno ući u minus.
Za to vrijeme, navode Ria Novosti, Amerika pljačka Evropu, nasilno joj oduzima rusku naftu i gas i snabdijeva je energentima po brutalnoj cijeni. Srna