SARAJEVO – Centralna banka BiH prodala je 40.000 unci zlata (32.000 unce su jedna tona), što je više od tone zlata deviznih rezervi.
To je učinjeno zbog tržištnih kretanja, odnosno pada vrijednosti zlata i jačanja dolara. Međutim, postavlja se pitanje odgovornosti, odnosno ko je donio odluku o tome.
Od ranije je poznato da je za osam mjeseci ove godine kapital Centralne banke pao za 262 miliona KM. Ranije su iz Centralne banke to obrazložili inflacijom, odnosno povećavanjem kamatne stope Evropske centralne banke, što je dovelo do pada vrijednosti državnih vrijednosnih papira. Oko 70 odsto državnih deviznih rezervi se investira u vrijednosne papire, koji se smatra sigurnim oblikom imovine.
Odgovor na pitanje zašto je to tako trebaju dati finansijski stručnjaci. Da li se radi o loše strukturiranom portfoliju, da li se moglo bolje investirati ili je ključni razlog nemilosrdno tržište.
Iz Centralne banke su potvrdili da su prodali određeni dio zlata.
“CBBiH je prodala jedan dio zlata koji smo imali u portfoliju. To je urađeno u skladu sa mandatom definisanim Zakonom i u najboljem interesu CBBiH na bazi detaljnih analiza i projekcija. CBBiH je u periodu 2009. do 2022. godine preduzimala niz transakcija kupovine i prodaje zlata, kao i transakcija kupovine i prodaje vrijednosnih papira, te oročavanja depozita, sve u cilju diversifikacije portfolija deviznih rezervi i očuvanja aranžmana valutnog odbora. CBBiH prati tržišna kretanja na bazi kojih donosi investicione odluke”, rečeno je iz ove institucije.
Koliko je mudro prodavati zlato kao siguran medij za investiranje je pitanje za stručnjake. Jasno je da se na finansijskom tržištu dešava pad vrijednosti zlata i rast vrijednosti dolara i moguće je da je procijenjeno da će se taj trend nastaviti. Međutim, postavlja se pitanje ko je donio tu odluku.
Da li je to uradio Investicioni komitet ili Upravni odbor i da li je Predsjedništvo BiH obaviješteno o tome. Na ta pitanja Centralna banka nije odgovorila. Treba istaći da Upravno vijeće CB nikada nije potvrđeno od još uvijek aktuelnog Predsjedništva BiH, a zakon o Centralnoj banci ne poznaje tehnički mandat.
“Strateško opredjeljenje, zasnovano na procijenjenom nivou tržišnog rizika kojeg centralna banka, koja funkcioniše po aranžmanu valutnog odbora može preuzeti i činjenici da zlato ima izuzetno visoku volatilnost, je da se učešće monetarnog zlata u ukupnom portfoliju deviznih rezervi kreće od oko jedan do dva odsto, ističu iz Centralne banke.
Inače, devizne rezerve Centralne banke BiH iznose 15,95 milijardi KM, pokazuju podaci iz proljeća ove godine. Prema trenutnoj tržištnoj vrijednosti Centralna banka je za prodaju više od tone zlata mogla dobiti 66,5 miliona dolara.
Jedno od ključnih pitanja koje se nameće jeste da li je cilj ove prodaje bio pokriti (prikriti) gubitak u poslovanju s obzirom da je dobit banke u posljednjih šest mjeseci tek oko dva miliona KM. Klix
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Panika je u redovima CBBiH. Nakon što su izgubili 400 miliona KM kapitala, sada su prodali zlato po najnižoj cijeni ove godine. Da li ima iko finansijski pismen u toj instituciji? Ko će odgovarati za ovaj finansijski promašaj?
Kao najveći amateri su kupovali obveznice po istorijski gledano najnižim kamatnim stopama i sada kada su kamate skočile prave ogromne gubitke jer pada vrijednost obveznica koje imaju u portfelju. Pozicija u obveznicama je 10 milijardi KM i ako se nastavi sa rastom kamata poješće kompletan kapitala, a KM neće više imati kurs sa EUR 1,95583. Ostalo je još 500 miliona rezervi, ali kako su krenuli ove neznalice iz CBBiH brzo će i to spržiti. Kao najveći kockar su počeli prodavati zlato što nikako ne obećava.
Dodik i ekipa je ispred Republike Srpske u CBBiH postavila nekompetentne ljude koji samo posmatraju šta se dešava i ne oglašavaju se uopšte, kao da to nije novac građana Republike Srpske. Zar nemaju nekog ko se razumije u finansijska tržišta?