BANJALUKA – Vlade entiteta u Bosni i Hercegovini (BiH) različitim intenzitetom posežu za zaduživanjem na berzi, odnosno za prodajom obveznica ili trezorskih zapisa.
U posljednjih mjesec dana na berzama su trebale da budu emitovane dugoročne obveznice, kao i kratkoročni trezorski zapisi Republike Srpske i Federacije BiH, ali su investitorima na raspolaganju bile samo hartije od vrijednosti iz RS-a.
Ministarstvo finansija u Vladi FBiH planiralo je u septembru zaduženje aukcijom trezorskih zapisa, kao i emisiju sedmogodišnjih obveznica, ali ih je otkazalo. U pomenutom Ministarstvu naveli su da imaju adekvatan nivo likvidnosti Jedinstvenog računa Trezora FBiH i zbog toga smanjene potrebe za finansiranjem.
Istovremeno, Ministarstvo finansija u Vladi RS tokom septembra je prodalo obveznice vrijedne 50 miliona KM i trezorske zapise od 47,8 miliona maraka.
Pored toga, za sutra (12. oktobra) planirana je nova emisija petogodišnjih obveznica RS u iznosu od 30 miliona maraka.
Dosadašnje zaduženje
Republika Srpska se u ovoj godini do sada na berzi zadužila za 325,62 miliona KM, dok je Federacija BiH na isti način prikupila 179,86 miliona KM.
Prema Kalendaru aukcija hartija od vrijednosti za 2022. godinu, Ministarstvo finansija RS je u ovoj godini imalo četiri aukcije trezorskih zapisa i šest emisija obveznica, dok je otkazalo jednu prodaju obveznica u junu (30 miliona KM) i jednu aukciju trezorskih zapisa u aprilu (20 miliona KM).
Što se tiče Federalnog ministarstva finanasija, u ovoj godini uspješno su održane četiri emisije obveznica i jedna emisija trezorskih zapisa. Otkazane su po dvije emisije obveznica i trezorskih zapisa.
Podsjećamo, analiza Analitičkog tima Bloomberg Adrije pokazala je da će, među državama regije, Bosna i Hercegovina i Slovenija iduće godine imati najmanje potrebe za zaduživanjem.
Naime, potrebe za zaduživanjem BiH iznosiće četiri posto BDP-a, dok će taj procenat u Sloveniji iznositi šest posto BDP-a. To znači da barem ta komponenta neće previše uticati na konačnu visinu kamata koje će države plaćati na svoje nove dugove.
Bloomberg Adria
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
FBIH ima unutrašnji dug za obaveze prema svojim stanovnicima za ratne plate i ostale neizmirene obaveze prema svim stanovnicima FBIH. Ogrone su to obaveze i moraće se kad tad izmiriti. Nisu izvršili privatizaciju po zakonu a nisu ni na drugi način izmirili obaveze prema stanovništvu.
Privatizacija državnih firmi je završena prije 20 godina. Sada pričati kako je bila nezakonita je smiješno. Ako do sada nisu izmirili dug za ratne plate, onda neće nikada.
Navedite ispravne brojke koje nešto znače u stvarnosti. Republika Srpska je od rata pa do sad imala ogromno veće povećanje prosječnih plata i ostalih primanja stanovništva u Republici Srpskoj. Iako je imala velike poteškoće pa i sankcije Republika Srpska je ogromno brže napredovala od FBiH a za tu tvrdnju mogu se vidjeti javni statistički podatci zavoda za statistiku. Usporedite kolika su primanja bila u Republici Srpskoj 1996. godine u osnovu na FBiH 1996. godine. Zatim usporedite ista primanja koja su u 2021. godini u Republici Srpskoj i FBiH. Realno u Republici Srpskoj su imali ogromno veći rast uspoređujući je sa FBiH. Takođe su napredovali dosta više i na drugim poljima. Tako su na polju tržišta kapitala otišli ispred FBiH ogromno. Već pre nekoliko godina su izvršili zakonsku obavezu transformacije privatizacijskih fondova iz zatvorenih u orvorene. Sama Banjalučka Berza je transparentnija i razvijenija od sarajevske ogromno. Tolika je razlika, kad bi se svi emitenti uvrstili na obe berze da bi se 90% trgovanja vršilo na Banjalučkoj Berzi. Takođe kad bi se spajale komisije za vrijednosne papire skoro svi bi glasali da se ukune komisija u Sarajevu, toliko su lošiji rezultati rada komisije u Sarajevu da je to nevjerovatno. Tako što se tiče zaduživanja, oni koji imaju veliki porast prihoda imaju od kud da vraćaju bez problema a oni koji se urušavaju pitanje je da li će imati da vraćaju i ono što su nekad zadužili. Rezultati razvoja i napretka u svim oblastima na kraju određuju sve. U Republici Srpskoj se spriovodi i tiho finansijsko opismenjavanje širokih masa. To će sigurno dati dosta dobre rezultatate i FBiH će i tu jako zaostati. Dovoljno je da se pojavi nekoliko mladih genijalaca koje će Republika Srpska prepoznati i omogućiti im da realiziraju svoje potencijale a koji će na svijetskim tržištima postići fantastične rezultate te samim tim odvesti Republiku Srpsku daleko ispred FBiH.
Ovo za mlade genijalce koje će Republika Srpska (Mile?) da prepozna je najjači dio. Otkrij nam šta uzimaš, pa da probam i ja.
Trazite cifre a vi ih ne iznosite. Npr. plata sto je povecana je rezultat gimnastike da je topli obrok oporezovan i ukljucen u platu. Regres isto, dok u Fed nije tako. A sta znaci berza kad je korporativmo upravljanje nepostojece kao i zastita malih akcionara npr ZRS i Elektroprivreda.. llus na berzi se ionako velika vecina prometa obavlja duznickim hart vlade RS. Da mi je samo znati odakle vam optimizam … mi ostajemo i bez ljudi a to je najvazniji resurs!
Ja veću glupost odavno nisam pročitao
Kompletna situacija u RS je kao kad kockar pokusava da se cupa pa posudjuje novac da se iscupa a ustvari samo tone dublje
jer ga ponovo potrosi bez da je uradio nesto sto ga rjesava robovlasnicke situacije.
Prvi put kad vlada ne dobije kredit ili ne uspije prodati obveznice ,nece biti ni plata ni penzija.
Uopste mi nije jasno odakle ti toliki entuzijazam kad se Federacija zaduzuje po kamatnoj stopi od 0.5 posto
Slovenija po negativnoj kamatnoj stopi , a RS po kamati od nevjerovatnih 5 posto .
Predpostavljam da je to iz razloga sto smo veoma sigurni potencijalnim kreditorima .
Ni jedna ozbiljna stvar nije uradjena do kraja i sve sto se uradi je na stetu realnog sektora tj firmi koji donose novac u budzet
Nude solarne ploce 50.000 kom kojih nemaju , a i da imaju nisu u mogucnosti na ih postave ni za 10 god.
Donesu zakon o obnovljivim izvorima energije a ne donesu pravilnik koji to omogucava.
Donesu odluku o povecanju plata i ubace topli obrok samo da doprinosi budu veci a samim tim i opterecenje za realni sektor
Na ovako enormne cijene goriva kada umjesto na 1.5 km ubiru pdv na 3 km i nece da ukinu akcize da barem malo pomognu da se prebrodi divljanje cijena energenate .
Jedina konkretna stvar na kojoj se moze cestitati je da je jos uvijek besplatno skolovanje za sve” buduce” gradjane Savezne Republike Njemacke.