– Ugroženo poslovanje više firmi jer „Šume RS“ krše ugovore
– Pašalić naložio „Šumama“ da prioritet daju „Destilaciji“, „RS Siliconu“, „Eko toplanama“
BANJALUKA – Poslovanje velikih izvoznih preduzeća u Srpskoj ugroženo je zbog toga što „Šume Srpske“ ne poštuju ugovore o isporuci sirovine. Ukoliko u narednih sedam dana ne dobije sirovinu Hemijska industrija „Destilacija“ Teslić biće primorana da obustavi proizvodnju i otpusti 330 radnika, a u velikim problemima su i „RS Silicon“ i „Eko toplane“.
Zbog velikog broja žalbi ovih preduzeća ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Boris Pašalić je naložio upravi „Šuma Srpske“ da ova preduzeća uzme u prioritet.
„U proteklom periodu Ministarstvo je zaprimilo veći broj pritužbi od preduzeća HI ’Destilacija’, ’RS Silicon’ i ’Eko toplane’, a koje se odnose na ugroženost snabdijevanja sirovinom i nepoštivanje potpisanih ugovora o isporukama. Imajući u vidu značaj ovih preduzeća koja zapošljavaju veliki broj radnika i ostvaruju značajan prihod ili koja pružaju komunalnu uslugu daljinskog grijanja ovo Ministarstvo insistira na striktnoj i prioritetnoj realizaciji ugovora sa navedenim preduzećima“, navodi se u zahtjevu koji je ministar Pašalić uputio upravi javnog preduzeća.
Škrebić: Ako se nastavi ovakva dinamika, sigirno zaustavljamo proizvodnju
Da je situacija alarmantna za CAPITAL potvrđuje direktor „HI Destilacija“ Zoran Škrebić. Ovo preduzeće je do sada dobilo 50 odsto ugovorenih količina, iako je ta količina najkasnije trebalo da bude isporučena do kraja jula.
„Mi smo jedno od preduzeća koja su odlukom Vlade RS proglašena strateškim, a trenutno na zalihama imamo osnovne sirovine, a to je ogrevno drvo, za sedam dana rada. Morali smo ući u vanredni remont, zaustavili smo dvije trećine kapaciteta i pokušavamo sa Direkcijom preduzeća i Ministarstvom da pronađemo rješenje kako da se pojača snabdijevanje. Ako se nastavi ovakva dinamika isporuke, sigurno zaustavljamo proizvodnju i moraćemo 330 ljudi poslati kući“, rekao je Škrebić.
Kazao je da su osnovni problem pojedina šumska gazdinstva koja imaju katastrofalan procenat isporuke, a tu su prije svih šumska gazdinstva “Vrbanja“, „Banjaluka“, „Birač“, „Jahorina“, „Ribnik“.
Kazao je da je dinamika sječe daleko veća nego što se firmama isporučuje, što znači da neki drže sirovinu na lagerima i čekaju ukidanje zabrane izvoza.
Inače, „HI Destilacija“ više od 70 odsto svojih proizvoda izvozi, a glavni kupci su im iz Njemačke, Švajcarske, Italije.
Kuridža: Situacija alarmantna
Direktorka preduzeća „RS Silicon“ Jelena Kuridža za CAPITAL kaže da je ovo preduzeće među tri najveća potrošača šumskih drvnih sortimenata u RS i iz tog razloga i strateški partner „Šuma RS“.
Bez obzira na to, kaže, iz godine u godinu potpisuju ugovore koji se ne realizuju onako kako su ugovoreni.
„Te količine su uglavnom mnogo manje od onog što se ugovori. Mi imamo saradnju sa devet šumskih gazdinstava i dobar dio njih ne izvršava svoje ugovorne obaveze. Više puta smo se obraćali Ministarstvu i ’Šumama Srpske’. Bilo je tu ozbiljnih intervencija da nam se isporuke povećaju, jer svaki zastoj proizvodnje zahtijeva vrijeme i novac“, kazala je ona.
Istakla je da je u prvom kvartalu realizacija ugovora bila jako loša pod obrazloženjem vremenskih uslova i značajnih promjena na tržištu, ali problem je što ni danas dinamika nije onakva kako smo ugovorili.
„Količine koje nisu isporučene u prvom kvartalu nisu nadoknađene. Drvo smo nalazili i na tržištu, mimo ’Šuma’ i nadamo se da će Vlada naći način da ispoštuje strateške partnere. Situacija je alarmantna jer, na osnovu iskustva iz proteklih godina, mi regularne isporuke možemo očekivati još tokom septembra i oktobra. Do početka septembra nam je isporučeno 42 odsto ugovorenih količina, tako da je potreban ogroman napor da se do kraja godine ugovor ispuni“, naglasila je ona.
„RS Silicon“ je u potpunosti izvozno orjentisana firma, najviše izvoze u EU i trenutno zapošljavaju 155 radnika.
Da problema sa isporukom ima priznaje i direktor „Šuma RS“ Slaven Gojković, ali tvrdi da je razlog to što je pala proizvodnja kod određenih gazdinstava. Tvrdi i da nema nikakvih neregularnosti i gomilanja zaliha. Kaže da je dopis Ministarstva proslijeđen šumskim gazdinstvima.
„Mislim da prioritet ipak trebamo dati ’Eko toplanama’ i vjerujem da to neće biti problem. Što se tiče pritužbi da se gomilaju zalihe i isporučuje roba nekim drugim kupcima, to zaista nije tako. Jednostavno, pojedina gazdinstva imaju enormno malu proizvodnju, a osnovni razlog su izvođači radova, koji nemaju dovoljno radnika, cijene su se poremetile i to je trenutno veliki problem jer se ugovorene cijene ne mogu mijenjati, tu je Zakon o javnim nabavkama izričit“, kazao je Gojković.
Podsjetio je i da je Vlada zbog toga dala subvenciju izvođačima i istakao da očekuje da će se stanje poboljšati u narednim mjesecima.
Na probleme u snabdijevanju sirovinom juče su upozorili i iz „Eko toplana“ iz kojih su naveli da je ugrožena sezona grijanja u Banjaluci.
CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Destilacija daje radnicima mizernu platu, skriveni vlasnici su bivši ministri, imaju privilegovanu cijenu sortimenata u šumama RS, ekstra profit po prodatom kg. uglja u Njemačkoj koji avansom naplaćuju a šumama plaćaju odgođeno na 90 dana… Ko je ovdje lud? Dabogda zatvorili…
Zasto ne kupite drvo na trzistu. Imaju i privatne sume i ima drveta u inostranstvu.
Kad svoje proizvode prdajete po trzisnim cijenama onda i sirovinu kupujte po trzisnim cijenama.
Ovako pravite extra profit.