SARAJEVO/BANJALUKA – Zbog energetske krize u cijeloj Evropi izvoz uglja iz Bosne i Hercegovine je u prvih sedam mjeseci povećan duplo u odnosu na isti period prošle godine.
Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH u prvih sedam mjeseci ove godine izvezena su 206.720.672 kilograma uglja ukupne vrijednosti 30.530.972 KM.
“Tokom ove godine ubjedljivo najviše uglja izvezeno je u Srbiju, i to za sumu od 28.238.690 KM. Nakon Srbije, najviše uglja izvezeno je za Hrvatsku, i to za 1.646.233 KM. Ugalj iz BiH je ove godine još otišao za Austriju, Mađarsku, Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Njemačku, Poljsku”, stoji u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
U istom periodu prošle godine iz BiH je izvezeno 88.601.980 kilograma uglja ukupne vrijednosti 14.035.982 KM.
“U prvih sedam mjeseci prošle godine najviše uglja je takođe izvezeno u Srbiju, i to za iznos od 7.181.331 KM, pa zatim slijedi izvoz u Njemačku, Hrvatsku i tako dalje”, ističe se u podacima UIO BiH.
Stručnjak za energetiku Almir Bečarević istakao je za “Nezavisne novine” da je činjenica da je 80 ili čak 90 odsto uglja ove godine izvezeno u Srbiju.
“Najveći razlog ovako povećanog izvoza uglja u Srbiju su potrebe susjedne države za narednu sezonu grijanja i proizvodnju električne energije. Domaći rudnici su profitirali jer je duplo veći izvoz. S jedne strane imamo korist jer rudnici ostvaruju veće prihode, ali s druge strane imamo problem na domaćem tržištu, posebno u Tuzlanskom kantonu, jer naši građani teško dolaze do uglja koji će im biti potreban za narednu sezonu grijanja”, objašnjava Bečarević.
Na pitanje hoće li biti problema na domaćem tržištu zbog povećanog obima izvoza uglja, Bečarević odgovara da već ima problema.
“Opet kažem, građani u Tuzlanskom kantonu, koji je epicentar proizvodnje uglja u Bosni i Hercegovini, ne mogu da dođu do onoga što su već platili. Malo je apsurdna situacija, ali nadamo se da će se situacija stabilizirati jer ipak ide zima”, istakao je Bečarević.
Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, kazao je da FBiH ima veći broj rudnika te da RS ima tri rudnika koji su vezani za termoelektrane i da su oni u njihovoj funkciji.
“Energetska kriza je prisutna u čitavoj Evropi, a znamo i da Srbija ima problema sa snabdijevanjem i stanovništva i privrede električnom energijom pa traži mogućnosti da se što više dobije kvalitetne energije sa strane i da se podmire njihove potrebe. Ovo nije iznenađujući podatak, ali treba se nadati da ovoliki izvoz neće narušiti domaće tržište kao što imamo primjer s izvozom peleta i ogrevnog drveta. Ako se to ne kontroliše, tržišni uslovi i težnja za dodatnim profitom mogu ugroziti domaći konzum i to ne bi bilo nikako dobro”, naglasio je Ćorić.
Elvir Salihović, direktor Rudnika mrkog uglja Banovići, kazao je ranije za “Nezavisne” da je veća potražnja za ugljem evidentna i to ne samo zbog rata u Ukrajini, nego i zbog poremećaja na svjetskom tržištu.
Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Netko ispod stola uzima ogromne pare za prodaju uglja po ovako niskim cijenam u osnovu na cijene na berzama. Naša porezna upava a i dioničari rudnika trebaju pozvati na odgovornost nekog tko to radi, nanošeći ogromnu štetu našoj državi a samim tim i svim građanima ove države. Vidite šta su neki radili sa INOM i plinom INE iako su tu kupci bili i od pre krize. Ovdje kod nas kad je debelo kriza u jeku i cijene energenata jako su posjupjele i dalje poskupljuju netko je odlučio vjerovatno napraviti štetu milijarde prodavajući ugalj po ovako niskim cijenam az strano tržište. Bilo bi razumno da su takve ugovore napravili pre dosta vremena pa ispunjavaju obaveze bez obzira na promjenu cijena. Međutim prodavati u sadašnjem trenutku po dosta nižim cijenama od onih po kojima su mogli prodati na svjetskim berzama je brzobrazno kriminalno. Ti što prodaju po ovim transfernim cijenama valjda misle da su kod nas svi u državi umno retardirana ili u najmanjem slučaju računaju da su retardirani u poreznoj upravi i ostalim državnim organima koji su zaduženi za spriječavanje ovakvih kriminalnih radnji.
Da su bar dogovorili cijenu u visini 50% od trenutne cijene na svijetskim berzama i to dugoročan ugovor na više godina uz avansno plaćanje 10% od ukupno ugovorene količine. S tim avansom odmah kupiti naftu za rad mehabnizacije i duge potrepštine da se ne bi nedaj bože izdvajalo sredstava za nabavku nafte da se iskopa tona uglja više nego se dobije sredstava za prodaju te tone uglja. Ako bi se ovako napravilo bilo bi logike i ako cijena bude rasla profitiraće kupac a ako bude padala profitiraće prodavac. Ovako je apsolutno nelogično da se prodaje na ovakav način pored ovolikih mogućnosti da se prodaja izvrši po višestruko višoj cijeni. Porezna bi trebala obračunati poreze bar na svaku prodatu tonu izverzenu van države po cijeni od 75% tadašnje cijene na svijstskim berzama, osim u slučajevima gdje su napravljeni dugoročni ugovori na godinu kao i duže od godinu. Pod uslovom da je cijena u ugovoru minimum 75% cijene koja je tad bila na svijetskim berzama.
Isto je sa strujom. Cisti kruminal.