TEKSAS – Nafta je porasla treću sesiju za redom nakon što je vladin izvještaj pokazao da su SAD isporučile rekordnu količinu sirove nafte i rafiniranih proizvoda u inostranstvo dok se ekonomije koja gladuju energijom bore sa zalihama.
West Texas Intermediate futures popeli su se iznad 95 dolara po barelu nakon skoka od oko pet posto tokom prethodne dvije sesije. Količina sirove nafte i proizvoda poput dizela izvezenih iz SAD-a prošle sedmice bila je najveća u podacima od februara 1991., prema Upravi za energetske informacije.
Sirova nafta ide prema sedmičnom rastu jer su znakovi pooštravanja prognoze snabdijevanja neutralizirali zabrinutost oko ekonomskog usporavanja.
Izvoz iz Kazahstana mogao bi biti prekinut mjesecima zbog oštećenja na terminalu, dok je Saudijska Arabija označila potencijalna smanjenja proizvodnje od strane OPEC+ kako bi smirila nestabilno tržište. Ostali članovi kartela, uključujući Irak i Kuvajt, izrazili su podršku.
Ulagači također prate napredak u oživljavanju nuklearnog sporazuma s Iranom, što bi moglo dovesti do porasta tokova iz članice Organizacije zemalja izvoznica nafte. Država Perzijskog zaljeva rekla je da razmatra odgovor Bidenove administracije na plan koji je izradila Evropska unija za spašavanje sporazuma iz 2015., uključujući američke komentare na amandmane koje je predložio Teheran.
“Tržišni sentiment ostaje promjenjiv i potrebno je riješiti najmanje dvije velike kratkoročne do srednjoročne neizvjesnosti – sudbinu sporazuma s Iranom i putanju globalne potražnje za naftom”, rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru.
Iran će nastojati popuniti prazninu koju je Rusija ostavila u Evropi i pokušati ponovo pridobiti kupce u zemljama uključujući Grčku, Italiju, Španiju i Tursku ako se ugovor osigura, kažu izvori.
Moskva se takođe obratila nekoliko azijskih zemalja kako bi razgovarali o mogućim dugoročnim naftnim ugovorima uz velike popuste, dok američki dužnosnici nastavljaju forsirati plan ograničenja cijena.
WTI za isporuku u oktobru porastao je 0,5 posto na 95,32 dolara po barelu na robnoj berzi u New Yorku u 6:15 ujutro u Londonu.
Brent za poravnanje u oktobru ojačao je 0,6 posto na 101,80 dolara po barelu na berzi ICE Futures Europe.
Dodatak pozitivnom raspoloženju je plan Kine da pojača svoje ekonomske poticaje s dodatnih jedan triliun juana (146 milijardi dolara) mjera za ekonomiju pogođenu problemima u imovinskom sektoru, ograničenjima mobilnosti povezanim s Covidom i nekim nestašicama struje. Međutim, postoji određena nesigurnost oko toga jesu li napori dovoljni.
Ulagači također broje sitno do simpozija Federalnih rezervi u Jackson Holeu u petak kako bi prikupili daljnje tragove o stanju globalne ekonomije i izgledima centralne banke za povećanje kamatnih stopa.
Bloomberg Adria