BEOGRAD – U prvih šest mjeseci ove godine Elektroprivreda Srbije (EPS) je napravila gubitak od 418 miliona evra, pokazuje izvještaj o realizaciji trogodišnjeg plana poslovanja EPS-a, prenio je Danas.
EPS je od januara do kraja septembra 2021. godine ostvario dobit od 8,5 milijardi dinara (72 miliona evra), a od tada u narednih devet mjeseci, zaključno sa posljednjim danom juna napravljen je gubitak od oko 610 miliona evra, objavio je Danas.
U posljednjem kvartalu 2021. godine troškovi su premašili prihode za 185 miliona evra, a onda je u narednih šest mjeseci izgubljeno još 418 miliona evra.
Tako se finansijski efekti niza havarija i energetskog kolapsa iz prošle grijne sezone približavaju sumi od milijardu eura.
Ukupan finansijski dug najveće energetske kompanije u Srbiji 30. juna ove godine popeo se na 177 milijardi dinara ili 1,5 milijardi evra, što je 30 milijardi dinara više nego na početku godine. Na kraju juna na računima EPS-a nalazilo se svega tridesetak miliona evra.
Najvažniji razlog za ovako loše poslovanje Elektroprivrede su manjkovi u proizvodnji struje. Proizvodnja električne energije u prvom polugodištu za 16 odsto je manja nego u istom periodu 2021. godine.
Proizvodnja struje iz obnovljivih izvora bila je manja od planirane za 56 odsto, dok je proizvodnja struje u termoelektranama bila manja od prošlogodišnje za devet odsto. Termoelektrane na ugalj su za 10 odsto manje struje proizvele, ali je TE-TO Panonske elektrane za 56 odsto više struje napravila nego u prvoj polovini prošle godine.
Za gas za proizvodnju struje u TE-TO potrošeno je 3,7 milijardi dinara, a za aditive i mazut za paljenje uglja u kotlovima potrošeno je za šest mjeseci 6,8 milijardi dinara.
Plan EPS-a je da se uveze što više kvalitetnijeg uglja iz okruženja, prije svega Crne Gore i da se miješanjem sa kolubarskim ugljem smanji potencijalni uvoz struje u zimskim mjesecima, a podigne što više domaća proizvodnja struje.
Za uvezeni ugalj za termoelektrane potrošeno je 1,1 milijarda dinara.
Drugi razlog za finansijsku katastrofu u EPS-u, usko povezan sa manjkom proizvodnje je povećan uvoz struje i to kako se navodi u izvještaju ove kompanije, po rekordnim cijenama. U prvom polugodištu ove godine kupljeno je na tržištu 2.356 gigavatsati po prosječnoj cijeni od 222,08 evra po megavatsatu, što je više od 520 miliona evra.
Trošak za EPS zbog lošeg upravljanja, nepravovremenog iskopavanja uglja ne mjeri se samo troškovima uvoza skupe struje zbog manjka sopstvene proizvodnje, već i izgubljenom dobiti koju bi imao da je izvozio struju po tako visokim cijenama na međunarodnom tržištu.
S obzirom da ove godine od izvoza nema ništa, osim struje koja je vraćena Elektroprivredi Republike Srpske (oko 20 miliona evra za prvih šest mjeseci prema bilansima EPS), postavlja se pitanje koliko bi novca zaradili da su termoelektrane radile uobičajenim kapacitetom kao prethodne tri godine, pita se list.
Vlada Srbije je u julu odobrila povećanje naknade za OIE sa 0,437 dinara na 0,8 dinara po kilovat-satu. Agencije