BRISEL – Prošle je godine u Evropskoj uniji (EU) 54 odsto osoba u dobi od 16 do 74 godine posjedovalo barem temeljne digitalne vještine, objavio je Eurostat u okviru Digitalnog kompasa.
Digitalni je kompas postavio četiri cilja, a to su raširiti digitalne vještine među stanovništvom i postići što veći broj visokoobrazovanih profesionalaca u tom području, razviti sigurnu i održivu digitalnu infrastrukturu, ostvariti digitalnu transformaciju poslovnog sektora te digitalizaciju javnih službi.
Prema najnovijem izvještaju, sadašnja razina razvijenosti temeljnih digitalnih vještina je 26 postotnih bodova ispod zadanoga cilja do 2030. godine budući da je ideja da barem 80 posto odraslih ima bazične digitalne vještine.
Najviši postotak odrasle populacije sa osnovnim digitalnim vještinama imaju Nizozemci i Finci, skoro 80 posto, a najlošiji su Bugari i Rumuni koji su na negdje između 20 i 30 posto. Hrvati nisu loši sa svojih malo iznad 60 posto stanovnika koji vladaju temeljnim digitalnim vještinama što je bolje nego u Sloveniji čiji je broj na oko 50 posto.
Takođe je kao cilj postavljeno da do 2030. u EU postoji 20 miliouna zaposlenih IT stručnjaka, dok je broj u 2021. bila na devet miliona. Želja je da među IT stručnjaka bude uključeno što više žena, ali uprkos blagom povećanju, još uvijek je taj broj relativno mali. Prošle je godine tek 19 posto žena bilo dijelom brojke od devet miliouna zaposlenih IT stručnjaka.
Hrvatska s manje od četiri odsto nije baš jako uspješna u postotku IT stručnjaka u ukupnom broju zaposlenih. Slovenija je tu bolja sa skoro pet odsto, a vode Švedska s osam odsto i Finska sa skoro 7,5 odsto.
Kad je riječ o digitalnoj transformaciji poslovnog sektora, ideja je da do 2030. godine 75 odsto EU kompanija koristi računarstvo u oblaku i vještačku inteligenciju, a više od 90 odsto malih i srednjih preduzeća bi trebalo postići barem osnovni nivo korištenja digitalne tehnologije.
U 2021. godini 41 posto EU kompanija je navelo da koristi računarstvo u oblaku, dok je osam posto koristilo neki oblik vještačke inteligencije. Istovremeno, 55 posto malih i srednjih preduzeća koristilo je digitalnu tehnologiju.
U skladu s ciljevima Digitalnog kompasa, do 2030. godine sva nastanjena područja bi trebala biti pokrivena s 5G mobilnom mrežom, a sva domaćinstva bi trebala imati povezanost od barem jednog gigabajta. Prošle je godine takva povezanost bila omogućena za 70 odsto dmaćinstava, dok je 66 odsto nastanjenih područja bilo pokriveno 5G mrežom. Bloomberg Adria