ISTOČNO SARAJEVO – Vlada Republike Srpske ukidanjem pojedinih komunalnih taksi rasterećuje privredu, ali opterećuje lokalne zajednice jer im skraćuje izvore finansiranja.
Zbog toga sada mora da pomaže i interveniše kako bi zbog rupa u budžetu koje su se pojavile zbog nedostatka prihoda, te iste lokalne zajednice mogle nesmetano funkcionisati.
Jedan od takvih primjera je grad Istočno Sarajevo kojem je Vlada Republike Srpske odobrila pomoć od 1,5 miliona maraka, a koja će se realizovati preko Ministarstva uprave i lokalne samouprave.
“Sredstva se dodjeljuju za finansijsku pomoć sa ciljem obezbjeđenja nesmetanog funkcionisanja gradske uprave i prevazilaženja finansijskih problema nastalih usljed gubitka prihoda od naplate komunalnih taksi”, stoji u odluci Vlade.
Podsjećamo, Vlada je krajem prošle godine po hitnom postupku pred poslanike Narodne skupštine uputila izmjenjeni Zakon o komunalnim taksama, kojim je ukinuta naknada za isticanje poslovnog imena.
Na ovaj način, opštinama i gradovima u Srpskoj je “izbijeno” 17 miliona maraka, jer je to bio prihod koji su one prikupljale, a za isto toliko novca rasterećeni su privrednici i preduzetnici koji su bili u obavezi da plaćaju ovu taksu.
Vlast se tada pravdala pozitivnim efektima na privredu i tvrdila kako će se opštinama i gradovima prihodi vratiti kroz druge izvore, ali očigledno da od toga nije bilo ništa.
U Savezu opština i gradova Republike Srpske kažu kako je neosporna činjenica da su privrednici preopterećeni raznim nametima, ali da se trebalo tražiti drugačije rješenje.
Načelnik Teslića i predsjednik nadzornog odbora Saveza Milan Miličević kaže da pored toga što se prihodi lokalnim zajednicama ukidaju, one dobijaju dodatne namete i teret.
“Tako su na primjer pojedina socijalna davanja prebačena na teret opština i gradova, a izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti daleko veće obaveze su nametnute lokalnim budžetima. Da bi se rasteretio republički budžet lokalni budžeti koji su ionako prenapregnuti su dodatno opterećeni”, kaže Miličević.
Prema njegovim riječima takav tempo lokalne zajednice neće moći izdržati.
“Nećemo moći obavljati osnovne svoje funkcije, a što je najgore neće se moći investirati. To se posebno osjeti u vremenu krize i rasta cijena. Potrebno je napraviti balans a ne donositi nepromišljene odluke”, zaključio je Milićević.
CAPITAL: D. Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Na ovaj način opštinama i gradovima nije “izbijeno” 17 miliona maraka, već smo mi, mali privrednici, napokon spašeni plaćanja parafiskalnih nameta. A to treba da bude tek početak rasterećenja.