KRAGUJEVAC – Iako su montažne trake na kojima se proizvode automobili u kragujevačkom Fijatu jutros ponovo pokrenute, proizvodnja staje čim se završi smjena i kada prođe fotografisanje potpsinika ugovora.
Ovo su medijima potvrdili radnici fabrike koji govore da su u aprilu pogoni Fijata radili svega dva dana, a da su četvrtak ponovo pozvani da dođu na jedan dan.
“Rečeno nam je da delegacija iz Beograda stiže danas u 13 časova u Fijat. Nismo znali ko dolazi. Saopšteno nam je da montažne trake moraju u to vrijeme da se kreću, pa makar i bez dijelova. Pogoni Karoserije su dva dana sređivani i “glancani”. Sutra ne radimo”, rekao je za N1 radnik fabrike automobila.
Sastanak menadžmenta auto grupacije Stelantis, čiji je dio italijanski Fijat, i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića održan je danas prije podne u Beogradu, kada je potpisan ugovor o finansiranju proizvodnje električnog automobila vrijedan 190 miliona evra. Vučić je rekao da će Srbija za ovu investiciju izdvojiti 48 miliona evra, a da ovo znači početak nove ere investicija, te da će prvi automobil sa trake sići 2024. godine.
Međutim, zbog male potražnje vozila Fijat 500 L na tržištu, fabrika u Kragujevcu je radila samo 10 dana u četiri mjeseca u 2022. godini.
Instalisani kapaciteti Fijata u Kragujevcu su 200.000 vozila godišnje, koji nikada nisu dostignuti. U godini je najviše proizvedeno 117.000 auta Fijat 500 L, a poslednjih godina taj broj ne prelazi 20.000 jedinica.
Srpski ekonomista Saša Đogović je rekao da “šampanjac treba otvoriti kada počne proizvodnja električnog automobila u Kragujevcu”.
“Do tada možemo da budemo uzdržano optimistični – i ništa više. Svakako se možemo radovati najavi tog posla, ali treba vidjeti pod kojim uslovima će se obavljati ta proizvodnja, kao i kakva su ugovorna prava i obaveze, ali suštinski, pošto Srbija inače ima vlasnički udio u kragujevačkoj fabrici, dobro je da se ulaže u moderne, konkurentne tehnologije“, ocijenio je Đogović za FoNet.
On je naglasio kako bi “bilo dobro da se i veći broj komponenata za budući električni automobil proizvodi u Srbiji”, čime bi “i neto izvozni efekat bio znatno viši”.
Novi električni automobil, kako je rečeno ranije danas na konferenciji za medije povodom potpisivanja ugovora o finansiranju proizvodnje sa kompanijom Stelantis, počeće da se proizvodi od sredine 2024. godine, a investicija je vrijedna 190 miliona evra, od čega Srbija ulaže 48 miliona.
Kompanija Stelantis nastala je spajanjem proizvođača automobila Fijat, Pežo i Krajsler, a tranzicija sa proizvodnje sadašnjeg modela 500L na novi, električni automobil trajaće godinu dana. N1