BANJALUKA – Preduzeće „Tehnogas“ (TGT) iz Laktaša, koje je u fokus javnosti došlo prošle godine zbog isporuke kiseonika zdravstvenim ustanovama, ostvarilo je lani dobit od 2,8 miliona, što je za 59 odsto više nego godinu ranije.
U Izvještaju o radu preduzeća TGT u poslovnoj 2021. godini navodi se da to preduzeće posluje na tržištu tehničkih gasova u Republici Srpskoj, u BiH, te da je kotirano na Banjalučkoj berzi.
Prihodi preduzeća u 2021. godini iznosili su 8,5 miliona maraka i viši su za 39,6 odsto u odnosu na 2020. godinu.
Afera sa isporukom tehničkog umjesto medicinskog kiseonika bolnicama očito nije naštetila „Tehnogasu“, naprotiv lani je u finansijskim izvještajima prikazao neto dobit od 2,8 miliona maraka što je za 59 odsto više nego godinu ranije.
„Preduzeće je ostvarilo porast kako u pogledu vrijednosti prodaje, tako i u pogledu neto rezultata poslovanja, zahvaljujući obnavljanju aktivnosti u proizvodnom sektoru i uprkos pandemiji koja je još uvijek prisutna, a suočavajući se i sa vanrednim aktivnostima u poslovanju“, naveli su u „Tehnogasu“.
Pohvalili su se i da je tokom godina došlo do postepenog poboljšanja u pogledu naplata dospjelih potraživanja.
„U 2022. godini očekuje se niži nivo prodaje i skromniji rezultati poslovanja, odnosno kretanja na nivou 2020. godine, obzirom na prisutnu energetsku krizu“, istakli su u „Tehnogasu“.
Isplata dividende
Skupština akcionara „Tehnogasa“ na sjednici održanoj juče, odlučila je da raspodjeli dividendu akcionarima.
„Akcionarima će biti raspoređen, od ukupnog iznosa neto dobiti po obračunu za 2021. godinu, u vidu dividende dio dobiti u ukupnom iznosu od 2.502.808 KM, odnosno svaki akcionar će po svakoj akciji koju ima u vlasništvu dobiti iznos od 2,58 KM“, navedeno je u Odluci.
Isplata dividende u novcu vršiće se 30. septembra 2022. godine.
Revizori: Registracija kod Agencije za lijekove BiH nije završena
U revizorskom izvještaju za TGT navedeno je, između ostalog, da je dio nematerijalnih sredstava iskazan u iznosu od skoro 34.000 KM i da se to vodi kao nematerijalna sredstva u pripremi, a odnosi se na troškove registracije TGT-a za promet i proizvodnu lijekova kod Agencije za lijekove BiH.
„Ova ulaganja su uzrokovana zakonskim propisima, odnosno izmjenama zakonskih propisa prema kojima se kiseonik koji koriste zdravstvene ustanove tretira kao lijek, tako da je Društvo bilo prisiljeno provesti proceduru registracije prometa i proizvodnje kiseonika i drugih medicinskih gasova kao lijeka. Ova procedura je započeta 2016. godine i nije još završena“, naveli su revizori u izvještaju objavljenom 15. aprila ove godine.
Dodali su da je u toku 2021. godine dodatno uloženo oko 8.000 KM u razne dozvole za legalizaciju ulaganja.
Podsjećamo, Agencija za lijekove BiH prošle godine je firmi TGT izdala Rješenje o zabrani prometa i proizvodnje medicinskog kiseonika jer, kako su naveli, ne posjeduje potrebne dozvole.
Iz TGT-a su tvrdili da sav uvezeni i isporučeni kiseonik zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj ima odgovarajuću čistoću za upotrebu u zdravstvenim ustanovama.
Vlasništvo
„Tehnogas“ je osnovan 1992. godine, a kao državno preduzeće registrovano je 1995. godine. U procesu privatizacije, kao akcionarsko društvo konstituiše se 2001. godine od kada posluje pod nazivom „Tehnogas Fabrika tehničkih gasova“ Trn, Laktaši, sa skraćenim nazivom TGT.
Većinski vlasnik „Tehnogasa“ je italijanska kompanija „Sol“ S.P.A. sa udjelom od 75 odsto, Republika Srpska preko državnih fondova ima udio od oko 10 odsto, dok ostatak pripada manjinskim akcionarima.
Direktor je Stanislav Čađo, bivši ministar unutrašnjih poslova u Vladi RS.
TGT ima udio u preduzeću „Tehnogas“ Kakmuž, čiji je većinski vlasnik takođe italijanski „Sol“ S.P.A.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan