BANJALUKA – Ministarstvo privrede i preduzetništva Republike Srpske nastavilo je i prošle godine kršiti Zakon o radu, sklapajući ugovore o djelu za izvršenje poslova koji su njihova redovna i osnovna djelatnost, pokazuje izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
Revizori upozoravaju kako je u toku 2021. godine zaključeno osam ugovora o djelu sa pet ljudi, od kojih su se neki stalno zaposlili.
“Dva izvršioca koji su imali angažman po osnovu ugovora o djelu, nakon provedenog javnog konkursa, zasnovali su radni odnos na neodređeno vrijeme”, navodi se u revizorskom izvještaju.
Podsjećamo, ministarstvo na čijem je čelu Vjekoslav Petričević iste greške je pravilo i u 2020. godini, kada su revizori skrenuli pažnju da se poslovi i aktivnosti koji su navedeni u izvještajima o izvršenom poslu ne mogu dovesti u vezu sa predmetom ugovora.
Preporuku da promjenu ovu praksu nisu uvažili, a sve pokušavaju opravdati virusom korona.
“Treba imati u vidu da je tokom 2021. godine pandemija Korona virusa uticala i na organizaciju rada u ministarstvu gdje je zabilježen određen broj slučajeva pozitivnih radnika na virus korona, te su pojedini ugovori o djelu sklopljeni kako efikasnost ne bila umanjena, odnosno kako bi se ispoštovali rokovi i predviđeni planovi”, kažu oni.
Napominju kako su u kontinuitetu pružali finansijsku i logističku podršku privrednim subjektima čije poslovanje je bilo ugroženo posljedicama pandemije virusa korona.
“U pomenutom periodu nikako se nije smjelo dovesti u pitanje odvijanje procesa iz finansijsko-računovodstvene sfere ili dodjele podsticaja koje ministarstvo sprovodi u sklopu redovnih aktivnosti”, brane se oni.
Na konkretno pitanje CAPITAL-a, koje poslove su dvoje novozaposlenih obavili po osnovu ugovora o djelu, a na kojim poslovima rade nakon što su zasnovali stalni radni odnos, odgovora nije bilo.
“U dijelu upita koje se odnosi na prijem radnika, ističemo da Ministarstvo privrede i preduzetništva sve konkursne procedure sprovelo u skladu sa važećim zakonskim rješenjima, pravilima, te sistematizacijom radnih mjesta u okviru ministarstva”, navodi se u odgovoru Ministarstva privrede i preduzetništva.
Pored problema sa ugovorima o djelu, revizori su otkrili i kako je ministarstvo plaćalo putne troškove, koji nisu imali nikakve veze sa predmetnim putovanjem.
Takođe, u putnim nalozima se nije navodilo vrijeme prelaska granice.
Ni ovdje nije bilo konketnog objašnjenja o čemu se zapravo radi, odnosno čiji su to troškovi plaćani iako za to nije bilo nikakvog osnova.
“Kada je riječ o pitanju u vezi službenih putovanja, Ministarstvo privrede i preduzetništva u potpunosti prihvata revizorsko mišljenje”, kratko su nam poručili u Ministarstvu.
Inače, treba napomenuti i kako je Glavna služba za reviziju pored ovih propusta dala pozitivno mišljenje na finansijske izvještaje i usklađenost.
Na Nacrt izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji Ministarstva nije bilo primjedbi.
CAPITAL: D. Tovilović