BRISEL – Rapidni rast cijena gasa, struje i goriva sve više ugrožava životni standard građana, pa zemlje članice Evropske unije traže od Brisela zajedničko rješenje za ublažavanje troškova za energiju.
Predloženo je više oblika podrške i građanima i privredi. Grčka se, recimo, zalaže za ograničenje cijena na nivou Unije.
Grci se suočavaju sa najvišim cijenama energenata u posljednje četiri decenije. Derivati su sve skuplji, a cijene struje i gasa, prošle godine porasle više od 70 odsto.
Grčka je na subvecije za struju i gas za domaćinstva i preduzeća, od prošle godine potrošila gotovo četiri milijarde evra. Vlada procjenjuje da je teret sve skupljih energenata neodrživ za građane, pa od Brisela traži brzu reakciju da se zustavi dalji rast. Mjerama koje preduzimaju, kažu, mogu samo da ublaže trenutnu situaciju.
„Pripremamo mjere za najugroženije, ali i za srednju klasu. Nadamo se da ćemo sa dodatne dvije milijarde dolara donijeti olakšanje za 3,2 miliona ugroženih građana, ali i domaćinstva koja manje zarađuju“, ističe grčki premijer Kirijakos Micotakis.
Sa gotovo istim problemima sučavaju se i ostale članice Unije. Skupi energenti podižu cijene i guraju inflaciju i u najjačoj evropskoj ekonomiji, Njemačkoj – pa potrošnja slabi. Podaci njemačkog Saveznog zavoda za statistiku, pokazuju da je cijena gasa od 2020. uvećana dva i po puta, a struje 150 odsto.
„Očekujemo da će se cijene grijanja, gasa i struje udvostručiti ove godine, što znači veliki, dodatni trošak za naše građane. Nažalost, mnogi nisu shvatili koliko je to stresno. Ako ljudi troše previše na energiju, to znači smanjenje potrošnje za sve ostalo, osim za energiju“, smatra predsjednik Njemačkog udruženja potrošača energije Albert Peters.
Još nije završena ni sezona grijanja, a članice već prave planove nabavke gasa za sljedeću zimu. Prema odluci koja je donijeta na nivou Unije, sve zemlje su se obavezale da do oktobra gasom moraju popuniti 80 odsto svojih skladišnih kapaciteta. RTS
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A što ne radi EU to sa USA, jer mogu pomoći u nevolji I to na demokratski način. Sve kod USA treba dogovoriti cijenu energenata, po najpovoljnijim cijenama.