PEKING – Najveća kineska rafinerija Sinopec obustavila je razgovore o velikom ulaganju u petrohemijski projekat u Rusiji, tvrde izvori, uvaživši poziv vlade na oprez u okruženju sankcija ruskim kompanijama i bankama zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Peking je više puta izjavio da je protiv sankcija, ističući da namjerava održati normalnu privrednu i trgovinsku razmjenu s Rusijom i otklanjajući pozive da osudi rusku “specijalnu vojnu operaciju” u Ukrajini i da je nazove invazijom, podsjeća Reuters.
Iza kulisa, vlada je oprezna i traži od kompanija da budu pažljive u ulaganjima u Rusiji koja je drugi kineski dobavljač nafte i treći dobavljač plina.
Od početka ruske invazije kineski državni energetski divovi Sinopec, China National Petroleum Corp (CNPC) i China National Offshore Oil Corp (CNOOC) pomno analiziraju uticaj sankcija na svoja ulaganja u Rusiju, teška milijarde dolara, rekli su upućeni izvori.
„Kompanije će striktno slijediti vanjsku politiku Pekinga prema toj krizi. Nemaju uopšte prostora za bilo kakve inicijative u smislu novih ulaganja”, rekao je izvršni direktor jedne državne naftne kompanije.
Ministarstvo inostranih poslova pozvalo je ovog mjeseca čelnike tri energetske kompanije da analiziraju svoje poslovne veze s ruskim partnerima i poslovanje u Rusiji, kazala su dva izvora.
Jedan je rekao da ih je ministarstvo pozvalo da izbjegavaju nepromišljenu kupovinu ruske imovine.
Kompanije su uspostavile radne grupe za pitanja vezana za Rusiju i rade na planovima za nepredviđene slučajeve prekida poslovanja te za mogućnost sekundarnih sankcija, rekli su izvori.
Sinopec i ostale kompanije nisu željeli komentarisati te informacije, a ministarstvo nije odgovorilo na zahtjev za komentarom.
Pregovori na čekanju
Sinopec je obustavio razgovore o 500 milijuna dolara ulaganja u novu tvornicu petrohemikalija u Rusiji, rekao je jedan izvor.
Planirao se udružiti sa Siburom, najvećim ruskim proizvođačem petrohemikalija, u projektu sličnom 10 milijardi dolara vrijednom Amur Gas Chemical Complexu u istočnom Sibiru, koji bi trebao biti dovršen 2024. Sinopecov je udio u tom projektu 40 posto, a Simurov 60 posto.
“Kompanije su željele ponoviti zajednički projekt Amur gradnjom još jednog sličnog i već su birale lokaciju”, rekao je izvor.
Sinopec je obustavio razgovore kada je saznao da je manjinski akcionarruske kompanije i član uprave Genadij Timčenko pod sankcijama, rekao je izvor.
EU i Velika Britanija uvele su sankcije Timčenku, dugogodišnjem savezniku ruskog predsjednika Vladimira Putina, i milijarderima s kojima je povezan u februaru .
Timčenkov portparol odbio je komentarisati sankcije.
I projekt Amur suočava se s teškoćama u finansiranju, rekla su dva izvora, jer bi sankcije mogle blokirati financiranje ključnih zajmodavaca, uključujući rusku Sberbanku i evropske kreditne agencije.
“To nije nova investicija. Sinopec pokušava prevladati teškoće s finansiranjem”, rekao je izvršni direktor kompanije u sektoru, izravno upoznat sa situacijom.
Sibur nije komentirao obustavu pregovora, ali je saopštio da nastavlja saradnju sa Sinopecom. Dvije kompanije nastavljaju zajednički raditi na na izgradnji tvornice Amur, dodala je ruska kompanija
“Sinopec aktivno učestvuje u upravljanju gradnjom, uključujući nabavu opreme, rad s dobavljačima i izvođačima. Također zajedno radimo na financiranju projekta”, saopštili su iz Sibura.
Sinopec je prema tvrdnjama upućenog izvora obustavio i pregovore s ruskim proizvođačem plina Novatekom o zajedničkoj kompaniji za trgovinu plinom, zabrinut što je ruski Sberbank, jedan od Novatekovih dioničara, na popisu američkih sankcija.
Novatek nije želio komentarisati tu informaciju, ističe Reuters, podsjetivši i da je Timčenko u ponedjeljak dao ostavku na položaj u upravi ruskog proizvođača plina. Hina