LONDON , Kurs dolara u petak je pao prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima budući da mu slabi podrška od očekivanja povećanja kamatnih stopa američkog Feda, koja su investitori uglavnom već uračunali u njegovu cijenu.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se tako kretao na oko 98,656 bodova, kliznuvši 0,13 odsto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije.
Kurs evra istovremeno je ojačao skoro 0,1 odsto, na 1,1005 dolara. Britanska funta prema dolaru je oslabila 0,14 odsto, na 1,3165 dolara.
Dolar je oslabio i prema jenu, i to za 0,6 odsto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, i njime se oko podneva trgovalo po 121,56 jena.
Japanska valuta stabilizirala se tako prema američkoj nakon što je nakratko u prekonoćnom trgovanju dotaknula novi najniži nivo od decembra 2015. godine pod uticajem različitih očekivanja vezanima uz kretanje kamatnih stopa američkog Feda u odnosu na njihovo kretanje kod japanske centralne banke čija monetarna politika ostaje i dalje krajnje labava.
“Ne očekujemo značajniju daljnju deprecijaciju jena prema dolaru. Mišljenja smo da mu je cijena od 115 jena za dolar odgovarajuća s obzirom na ustrašnjost japanske centralne banke na krajnje popustljivoj monetarnoj politici“, ocijenio je Roman Ziruk, analitičar u Eburyju.
Evro je blago ojačao prema dolaru, ali kurs mu su se zadržao unutar uskog raspona kretanja pritisnut zabrinutošću zbog potencijalnog usporavanja privrede, dok je dolar pao jer su investitori već uračunali u njegovu cijenu očekivano povećanje kamatnih stopa američkog Feda.
“Kombinacija dugotrajnih rizika povezanih s Rusijom, visokih cijena energije i razlike u monetarnim politikama Feda i Evropske centralne banke (ECB) i dalje ukazuje na slabiji, a ne snažniji kurs evra prema dolaru”, mišljenja su analitičari u banci ING.
Od najnovijih vijesti iz privrede evrozone izdvaja se najnovije istraživanje iz Njemačke koje je pokazalo da se poslovna klima u najvećoj evropskoj privredi pogoršala u martu zbog izraženijih problema u lancima opskrbqivanja koji su rezultat visokih cijena benzina i nestašice vozača.
Analitičar u MUFG-u Derek Halpenny u bilješci klijentima napisao je da je ponešto obnovljen optimizam oko okončanja sukoba u Ukrajini pomogao poboljšati uslove na finansijskom tržištu i oslabiti američki dolar. Hina