SARAJEVO – U Bosni i Hercegovini je u 2021. godini potrošeno 206,4 miliona litara flaširane vode kupljene off-trade (u marketima i sličnim objektima), odnosno 59,6 litara po stanovniku, prema podacima Euromonitora ustupljenim od ove istraživačke kuće portalu Indikator.ba u povodu Svjetskog dana voda.
To je nešto manje nego što je prosjek u istočnoj Evropi gdje potrošnja po stanovniku iznosi 65,8 litara.
Potrošnja flaširane vode prošloj godini bila je nešto veća nego godinu ranije, kada je iznosila 203,1 milion litara.
Kada je riječ o karboniranoj vodi potrošnja u BiH po glavi stanovnika je 30,1 litar, dok je nešto manja potrošnja flaširane vode sa okusom 15,6 litara, koa i funkcionalne flaširane vode (0,6 litara) i vode koja nije karbonirana 13,3 litra.
Prodaja flaširane vode zauzima više od polovice količine svih bezalkoholnih pića u istočnoj Europi i potražnja stalno raste, prema analizama Euromonitora.
“Uz potrošnju po stanovniku od 69 litara u 2021. još uvijek postoji veliki potencijal rasta i predviđeno povećanje od 15 litara po stanovniku do 2026“, navodi Julija Poliscuk, viši analitičar u Euromonitor Internationalu.
Takva pozitivna izvedba leži u jačanju razumijevanja potrošača o važnosti hidratacije, a ujedno i njihove povećane volje da izbjegnu pića koja sadrže šećer.
To daje prostor flaširanoj vodi s okusom – proizvodu koji se doživljava kao nešto između slatkih pića i vode bez okusa. Kategorija dobiva snažan interes potrošača i obnavlja se novim sofisticiranim razvojem proizvoda od strane proizvođača. Dodatna vrijednost ovog proizvoda je da osim zdravog imidža i okusa, takođe doprinosi snažnoj dinamici prodaje flaširane vode.
“Ova je tendencija vidljiva u svim istočnoeuropskim zemljama s potrošačima koji žele poboljšati svoje zdravlje osnovnim svakodnevnim proizvodima. To omogućuje da funkcionalna flaširana voda – koja zauzima mali dio tržišta, bilježi snažan rast“, navodi Poliscuk.
Globalni trend održive ambalaže snažno se najavljuje u istočnoj Europi s više ljudi koji obraćaju pažnju na ekološki otisak. Indikator.ba