SARAJEVO – Pad vrijednosti akcija Raiffeisen Bank International (RBI) zbog izloženosti prema Rusiji ne može imati uticaja na poslovanje Raiffeisen banke u Bosni i Hercegovini i klijenti te banke ne treba da brinu, poruka je iz Agencije za bankarstvo FBiH.
Raiffeisen banka druga je po veličini banka u BiH, ima sjedište u Federaciji BiH i poslovnice u Republici Srpskoj. Zbog pada vrijednosti akcija matične banke, odnosno Raiffeisen Bank International (RBI), CAPITAL je provjerio u nadležnoj Agenciji za bankarstvo FBiH da li klijenti pomenute banke u BiH imaju razloga za brigu.
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić rekao je za portal CAPITAL da je Raiffeisen banka u BiH vrlo stabilna i dobro kapitalizovana.
„Raiffeisen banka u BiH nije imala direktnih izlaganja prema Rusiji, niti ima ulaganja u vrijednosne papire Rusije. Pojavili su se članci koji govore o padu akcija Raiffeisen International Bank, ali to nema nikakvog uticaja na banku u BiH“, istakao je Mahmuzić.
Dodao je da bilo kakvo poređenje Raiffeisen banke sa Sberbankom nije moguće jer je Raiffeisen banka iz Austrije, odnosno Evropske unije.
„Iza Raiffeisen banke stoji Austrija kao moćna država i još moćnija Evropska unija koja je spremna da kompenzuje bilo kakve gubitke ili probleme koji bi možda mogli nastati zbog situacije u Rusiji. Još uvijek ti problemi ne postoje, pad vrijednosti akcija na berzi ne mora značiti da postoje značajniji problemi u poslovanju, samo su očekivanja investitora po pitanju profita možda umanjena zbog dešavanja u Rusiji i ulaganja koje je banka imala u Rusiji. Zbog te percepcije postoji mogućnost smanjenja vrijednosti akcija, a to ne mora značiti da postoje problemi u banci. Ako i postoje, to su problemi u Raiffeisen International u Beču, ali ponavljam nemamo takve informacije“, naglasio je Mahmuzić.
Dodao je da je Raiffeisen banka značajna u BiH, da je druga po veličini, ali i da u EU ona nije među najvećim bankama te da EU ima dovoljno resursa da sanira bilo kakve probleme koji bi možda mogli nastati, ali, ponovio je, za sada ne postoje.
„Mogućnosti da se nešto prelije u BiH su apsolutno nikakve i nema nijedan razlog za zabrinutost. Raiffeisen banka je odvojen poslovni subjekt koji posluje u BiH, vlasnik je u Austriji i iza sebe ima mehanizme kojima može sanirati bilo kakve probleme, ako bi potencijalno nastali, ali još uvijek ih ne vidimo“, kategoričan je Mahmuzić.
Napomenuo je da Agencija, kao i u svim bankama, i u Raiffeisen banci vrši kontinuiran nadzor te da sve banke moraju poštovati domaće zakone.
„Depoziti su sigurni, banka radi normalno“, rekao je Mahmuzić i dodao da ljudi treba racionalno da sagledaju stvari i da ne podliježu tvrdnjama koje se iznose u medijima i koje nisu relevantne.
Prema podacima sa berze, ove sedmice je zabilježen pad vrijednosti akcija Raiffeisen Bank International (RBI) i to zbog snažne izloženosti prema Rusiji.
Vrijednost akcija RBI-a upola je manja u odnosu na prije mjesec dana.
Austrijska RBI Grupa ima 13 kompanija kćerki koje posluju na tržištima srednje i istočne Evrope.
Raiffeisen banka u BiH – Iz Raiffeisen banke u BiH rekli su da će na pitanja CAPITAL-a o stanju u banci odgovoriti danas ili najkasnije sutra.
Hrvatska
Iz Raiffeisen banke u Hrvatskoj naglašavaju za Index kako je njihovo poslovanje nezavisno i odvojeno od RBI-ja i drugih firmi kćerki kao i da je imovina klijenata u Hrvatskoj sigurna.
„Naše poslovanje je nezavisno i odvojeno od poslovanja RBI-ja i drugih kompanija kćerki. 97 odsto poslovanja naše banke odnosi se na poslove u Republici Hrvatskoj i Evropskoj uniji. Poslujemo po hrvatskim zakonima i regulativama propisanima od strane Hrvatske Narodne banke. Takođe, visoko smo likvidni i visoko kapitalizovani s postotkom adekvatnosti kapitala od 23 odsto. Kao zaključak, možemo sa sigurnošću potvrditi da je imovina naših klijenata u Hrvatskoj sigurna”, odgovorili su Indexu iz Raiffeisen banke u Hrvatskoj.
Austrijski ministar finansija
The Private Banker International u vijestima o RBI naglašava kako su i RBI i evropski ogranak ruske VTB banke pod pojačanim nadzorom Evropske centralne banke.
“RBI je dobro pozicioniran za sve moguće opcije”, rekao je austrijski ministar finansija komentarišući pad vrijednosnica RBI te situaciju sa sankcijama Rusiji.
Reuters je objavio da “RBI banka razmatra odlazak iz Rusije i mogla bi biti prva evropska banka koja će to učiniti“. Međutim, iz banke su rekli da za sada nemaju planove o izlasku, kao da ni ne razmišljaju o prodaji u Rusiji, prenijeli su mediji.
The Wall Street Journal (WSJ) prenosi službenu obavijest RBI u kojoj stoji kako ove godine banka neće isplaćivati divdendu, a sve kako bi zadržala gotovinu nakon krize u Rusiji i Ukrajini. Trebali su isplatiti dividendu od 1,15 dolara po akciji na godišnju dobit od 380 miliona evra.
“Nismo otkazali dividendu. U jesen, kada slika bude jasnija, odlučićemo o njoj i dati prijedlog na godišnjoj Glavnoj skupštini za isplatu dividende. Dakle, to će ostati otvoreno. A to je sada mjera predostrožnosti zbog nedovoljne jasnoće”, rekao je prvi čovjek Johann Strobl iz RBI-ja, prenio je Index.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan