BERLIN – Vozači sa istoka Njemačke sve češće prelaze granicu da bi u komšiluku natočili benzin, zbog velike razlike između njemačkih i cijena goriva u susjednoj Poljskoj, piše Dojče vele (DW), upozoravajući da domaćim pumpadžijama prijeti bankrot.
Cijene goriva na njemačkim pumpama idu ka rekordnim nivoima nakon buma koji je usledio posle ekonomskog oporavka od pandemije. Vozači koriste aplikacije kako bi vidjeli gdje ovih dana mogu da nađu bezin ispod 1,80 evra po litru, ili dizel ispod 1,60 evra. Često to bude skuplje, jer njemačke pumpe mijenjaju cijene u prosjeku pet puta dnevno, navodi DW.
Međutim, oni koji žive blizu njemačke granice sa Poljskom pronašli su rješenje – samo prijeđu granicu i natoče pun rezervoar, jer je u toj zemlji gorivo preko noći pojeftinilo za dodatnih 10 centi po litru nakon smanjenja poreza na dodatu vrednost (PDV). Tamo je sada benzin jeftiniji nego u Njemačkoj za 60 centi po litru, a dizel za 45 centi. Ko natoči gorivo do vrha, štedi tridesetak evra po odlasku u Poljsku, dodaje DW.
„Prodaja goriva u Njemačkoj u blizini granice opala je u januaru za polovinu. Poljske pumpe, pak, izvještavaju da im se promet povećao za polovinu“, kaže zabrinuto Jirgen Cigner, poslovođa Centralnog udruženja benzinskih pumpi.
Kako prenosi Velt, oko 300 do 400 benzinskih stanica u Njemačkoj moglo bi da bankrotira zbog velike razlike u cijeni u odnosu na Poljsku. Krajnji istok Njemačke, koji je ranije pripadao DDR-u, ionako je najmanje razvijen i naseljen. Tamo je gustina benzinskih pumpi najmanja u cijeloj zemlji.
Velt navodi da je udruženje benzinskih pumpi pisalo saveznim ministrima i lokalnim političarima, tražeći neku vrstu fonda kojim bi se spasili uglavnom mali preduzetnici koji unajmljuju i vode benzinske stanice. „Do sada nismo dobili odgovor iz ministarstava“, kaže Cigner.
Pumpe bi, dodaje, valjalo nekako održati “iznad vode” do ljeta, kada u Poljskoj ističe privremeno smanjenje PDV-a. Tanjug