BANJALUKA – Dan prije nego su “Hidroelektrane na Trebišnjici” (HET) javno objavile da će povećati cijenu po kojoj će emitovati akcije u procesu dokapitalizacije, za sada nepoznat investitor je kupio preko 1,1 milion akcija HET-a koje je platio više od 350 hiljada maraka.
Transakcija je obavljena na Banjalučkoj berzi u četvrtak, 10. februara, a zanimljivo je da je cijena ponuđena za akcije bila skoro 20 odsto viša od cijene po kojoj su se akcije prodavale neposredno prije.
Cijena po akciji bila je 0,26 i 0,27 KM od prvog do četvrtog februara, nakon čega nije bilo trgovanja do pomenute velike transakcije 10. februara kada je 1,11 miliona akcija kupljeno po cijeni od 0,32 KM po akciji, odnosno u ukupnom iznosu od 358.530 KM.
Ova kupovina desila se isti dan kada je Nadzorni odbor HET-a donio odluku o povećanju cijena akcija. Međutim, to je objelodanjeno dan kasnije, 11. februara poslijepodne, kada je javno objavljena nova cijena od 0,46 KM po akciji, a po kojoj će biti vršena dokapitalizacija.
Sve ovo izazvalo je polemiku čitalaca portala i drugih na društvenim mrežama koji ističu da se otvara pitanje da li se radi o odavanju povlaštenih informacija od strane odgovornih iz institucija i preduzeća trećim licima koja zatim mogu kupovati/prodavati akcije prije ostalih učesnika na tržištu i na taj način ostvariti određenu korist.
Od kada je CAPITAL otkrio namjeru HET-a da emisijom akcija ide u dokapitalizaciju cijena akcija tog preduzeća na berzi, do danas, porasla je za oko 33 odsto.
Podsjećamo, nakon neuspješnog pokušaja dokapitalizacije u januaru, Uprava HET-a odlučila je da promjeni uslove pod kojima će obezbijediti dodatni novac pa će tako emitovati manje akcija nego što je prvobitno planirala, a povećali su i cijenu po akciji sa 0,29 KM na 0,46 KM.
Sve tekstove CAPITAL-a u vezi sa dešavanjima u HET-u možete pročitati na OVOM LINKU.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Hahahah ne glupirajte se, trgovina akcijama je uvijek pod sifrom i tajna je.
Cilj ovog članka nije da se objelodani investitor nego da se ukaže na to da postoji osnovana sumnja da je neko zloupotrijebio podatke ili da su podaci namjerno skrivani zarad sticanja ekstra profita na uštrb drugih ljudi. Po meni je ovo dovoljna sumnja da tužilaštvo ispita ko je sve kupovao i da se odredi porijeklo novca dospjelog na berzi.
Kakva tajna? Akcionar HET-a treba poći u “Centralni registar hartija od vrijednosti” i vidjeti da li je kupljeno na ime ili na skrbnički račun!
Nije vezano za akcije HET-a, ali ako mi neko može odgovoriti zbog čega toliki rast akcija TLKM.
Cini se kao skolski primjer insajderskog trgovanja. Neko bi trebao zatvora zaglaviti
Da probam odgvoriti:
– Nakon perioda pada profita od 2014 do 2017 godine i stagnacije u periodu 2018-2020, dobit TLKM u 2021 je snažno porasla, pa je za prvih pola godine 2021 bila skoro duplo veća od istog perioda 2020.
– Rast profita dovodi do rasta dividende, a samim tim i cijene. Očekujem da dobit za 2021 bude bar 80 mil KM, što daje prinos od nešto preko 0,16 KM po akciji. Na cijenu od 1,60 KM, to iznosi 10%
– Dio novca od dividendi se vraća na berzu za kupovinu TLKM, Tako akcionari parama dobijenim od TLKM kupuju taj isti TLKM i time povećavaju svoje vlasništvo i buduće dividende.
– Ne postoji bolji način štednje u Republici Srpskoj od ulaganja u TLKM. Dok u bankama na oročenu štednju ne dobijeti ni 1%, od obveznica max 2-3%, od izdavanja nekretnina max 5% od vrijednosti stana, dotle u TLKM dobijete 10-12% godišnje.
– Investirati u TLKM možete i sa par hiljada maraka, ne treba vam 100.000 kao za prosječan stan. Uvijek ga možete prodati, sve ili djelimično, i u roku 3 dana dobiti novac na račun,
I ne morate ama baš ništa da radite osim da kupite i prvi put se prijavite za isplatu dividende (kopija LK i kartice bankovnog računa u bilo kojem kontakt centru) i redovno ćete dva puta godišnje dobijati dividendu na račun u banci. Usput, TLKM već punih 19 godina redovno isplaćuje dividendu, do sada ukupno oko 1,5 milijardi KM…
1 milion akcija je taj dan istrgovano u okviru iste brokerske kuće, tako da za Komisiju nije nikakav problem da ih malo obiđe vidi i istraži ima li elemenata zloupotrebe.
Povećanje cijene otkupa nove emisije i nije baš neka dobra vijest za sadašnje akcionare, jer će ih još manje zanimati pravo preče kupovine. Nova emisija je manja od postojeće, pa ne postoji opasnost preuzimanja većinskog vlasništva. Sve u svemu, čini mi se da je u ovoj transakciji bolje prošao prodavac.
hvala
Prema ažuriranIm podacima, niko od 10 najvećih akcionara nije učestvovao u toj “sumnjivoj” transakciji. Trgovanje na osnovu insajderskih ihformacija je zabranjeno, ali u praksi vrlo teško dokazivo djelo.