BANJALUKA – Republička uprava ze geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) krši Zakon o slobodi pristupa informacijama (ZOSPI) neosnovano skrivajući podatke o isplatama za advokate koje angažuje.
Zaključio je to u svojoj presudi Okružni sud u Banjaluci, a po tužbi portala CAPITAL, koji već godinu i po dana pokušava da dobije informacije od RUGIP-a o tome kojim privilegovanim advokatima i po kom osnovu je ova institucija, koju finansiraju građani Republike Srpske, isplaćivala novac.
Sud je kao i u presudi iz aprila prošle godine ocijenio kako RUGIP nezakonito krije informacije od novinara te bez argumenata odbacuje Zahtjev za pristup informacijama kao neosnovan.
“Tužena (RUGIP) je trebala imati na umu odredbe ZOSPI kojima je propisano da informacije pod kontrolom javnog organa predstavljaju javno dobro od vrijednosti i da javni pristup informacijama promoviše veću transparentnost i veću odgovornost tih javnih organa”, stoji u presudi.
Sudija Sunita Šukalo ocijenila je da je RUGIP novinara odbio pozivajući se na Zakon o radu koji nema nikakve veze sa njegovim zahtjevom za pristup informacijama.
“Tužena nije dala razloge zbog kojih cijeni da je zahtjev neosnovan, izuzev proizvoljnog i neutemeljenog povezivanja na Zakon o radu, a pozivanje na izričite zakonske odrebe, koje tužena naziva zakonskim osnovom za status izuzeća informacija od slobodnog pristupa, nema nikakvog osnova i predstavlja proizvoljnu primjenu prava”, navodi se u presudi.
Da pojasnimo. Prvo je portal CAPITAL je u julu 2020. godine otkrio kako je sada već bivša direktorica RUGIP-a Bosiljka Predragović koristila zakonske nedorečenosti i favorizovala određenu grupu advokata angažujući ih kao privremene zastupnike u upravim postupcima.
U dokumentaciji koju smo objavili jasno se vidi kako se mala grupa njih bogatila dok većina nije imala pristupa ovim uglavnom protokolarnim, ali dobro plaćenim poslovima.
Problem je nastao kada smo tražili podatke o isplatama za 2020. godinu, gdje smo umjesto spiska sa iznosima, neosnovano odbijeni.
Naime, RUGIP zaključuje kako informacije koje tražimo nisu akt poslovanja uprave na koji bi, po Zakonu o slobodi pristupa informacijama, imali pravo na uvid.
Takođe, tada su naveli i kako nismo stranka u postupku, da nismo dokazali pravni interes, zbog čega nam je uvid zabranjen.
Zabranjeno nam je i pravo na žalbu, iako se RUGIP pozvao na Zakon o opštem upravnom postupku RS kojim je, između ostalog, izričito propisana mogućnost da stranka izjavi žalbu.
Portal CAPITAL je, uz pravnu pomoć Transparency International BiH, na ovakvo rješenje RUGIP-a, u avgustu prošle godine uložio tužbu Okružnom sudu Banjaluka, koji je u aprilu prošle godine presudio da je Rješenje RUGIP-a kojim nam se osporava pravo na ove informacije nepravilan i nezakonit.
Međutim, umjesto da isprave grešku, CAPITAL ponovo dobija “odbijenicu”. Portal se ponovo žalio sudu, koji je posljednjom presudom uvažio sve naše argumente, a RUGIP naložio da plati troškove.
Nadamo se da novi direktor RUGIP-a Dragan Stanković, koji je imenovan u januaru ove godine, neće nastaviti sa opstrukcijama koje je uporno radila njegova prethodnica štiteći malu grupu ljudi.
Podsjećamo, Predragovićeva je zbog svog ponašanja “zaradila” nekoliko krivičnih prijava, a kod Advokatske komore Republike Srpske je izazvala toliki bijes i nezadovoljstvo da su inicirali izmjene zakona kako bi je spriječili da dijeli novac kako onako kako ona misli da je najbolje.
Takođe, Ombudsmen BiH je u svom nalazu iz juna prošle godine zaključio kako njeno ponašanje ukazuje na nezakonite i koruptivne radnje.
CAPITAL: Dejan Tovilović