NJUJORK – Virtuelna valuta je nakratko preko noći prešla granicu od 45.000 dolara po prvi put u otprilike mjesec dana, prema CoinMarketCap-u.
Kasnije je ponovo pao ispod te oznake i zadnji put se trgovao oko 44.100 dolara po novčiću.
Nije jasno šta je izazvalo najnoviji skok, ali cijena kriptovalute se poboljšava posljednjih dana. Konačno je prošlog petka ponovo koštao 40.000 dolara nakon sedmica gubitaka, piše CNN Business.
Ipak, novčić je pao za više od 34 odsto u odnosu na najviši nivo svih vremena – 10. novembra – od 68.789,63 dolara, prema podacima CoinMarketCap-a.
Tesla još uvijek posjeduje dvije milijarde dolara u bitkoinima, ali kripto volatilnost je uzela danak.
Ethereum se u međuvremenu trgovao za 3.218,98 dolara, više od 3% više nego 24 sata prije. Međutim, ta cijena je pala za više od 34% u odnosu na najviši nivo od 4.891,70 dolara.
Bitkoin je “izdržao nedavnu oluju” i dobija na zamahu, napisao je Craig Erlam, viši tržišni analitičar u Oandi, u istraživačkom tekstu od ponedjeljka.
“Vidjeli smo šta bitkoin može učiniti kada se pokrene i dok je još uvijek u ranim danima, sigurno postoji razlog za razmišljanje da bi najgore moglo biti iza toga“, rekao je Erlam.
Investitori su bili uznemireni zbog digitalnih valuta i druge rizične imovine otkako su američke Federalne rezerve signalizirale da bi mogle ublažiti ekonomske poticaje agresivnije nego što se očekivalo.
Vlade se takođe suprotstavljaju. Reuters je nedavno objavio da je ruska centralna banka predložila zabranu korištenja kriptovaluta i rudarenja. Rusija je jedna od najvećih zemalja za rudarenje kriptovaluta na svijetu, ali njena centralna banka je rekla da digitalne valute mogu predstavljati prijetnju finansijskoj stabilnosti zemlje.
Ruski prijedlog došao je samo nekoliko mjeseci nakon što je Kina pokrenula sveobuhvatno suzbijanje kriptovaluta, zabranjujući i trgovanje i rudarenje.
Ali neke zemlje prihvataju kriptovalute. Indija planira lansirati digitalnu verziju rupija, postajući posljednja zemlja koja se pridružila pomami stvaranja virtuelnih valuta koje podržava država.
A proizvođač električnih vozila Tesla još uvijek ima oko dvije milijarde dolara u bitkoinima u svom bilansu, prema podacima SEC-a.
“Vjerujemo u dugoročni potencijal digitalne imovine i kao investicija i kao likvidna alternativa gotovini”, navodi kompanija u izvještaju. CNN Business