NJUJORK – Ukupan dug stanovništva SAD dostigao je na kraju 2021. godine 15,6 biliona dolara, podaci su Federalnih rezervi okruga Njujork.
Samo u četvrtom tromjesečju prošle godine američki građani su povećali dug za 333 milijarde dolara, a u cijeloj godini za nešto više od 1.000 milijardi dolara, prenosi Si-En-Bi-Si.
Prema podacima njujorške Filijale FED-a, povećanje duga stanovništva u posljednja tri lanjska mjeseca je najveće u jednom kvartalu od 2007. godine, dok je rast duga na godišnjem nivou najveći ikada, otkako je 2003. počela da se vodi ova evidencija.
Povodom visokog duga Amerikanaca, Si-En-Bi-Si predočava da se ove godine očekuje da FED počne da podiže referentnu kamatu kako bi zauzdao inflaciju koja je dostigla najviši nivo u posljednjih skoro 40 godina, što će se direktno odraziti na troškove zaduživanja građana, počev od hipotekarnih zajmova do kreditnih kartica.
Na tržištima kapitala se procjenjuje da će Američka centralna banka početi da podiže kamatu u martu i da će ove godine biti najmanje pet povećanja stope u ukupnom iznosu od 1,25 procentnih poena, prenosi “Sputnjik”.
Veliki dio povećanja duga stanovništva potiče od hipotekarnih kredita, koji su podigli bilans za 890 milijardi dolara za godinu dana i za 258 milijardi dolara u četvrtom kvartalu, na skoro 11 biliona dolara.
Stanje duga po kreditnim karticama uvećalo se za 52 milijarde dolara u posljednja tri mjeseca prošle godine, što je novi kvartalni rekord koji je ukupan dug u toj kategoriji digao na 860 milijardi dolara.
Jedina kategorija duga stanovništva u kojoj je zabilježen mali rast bili su studentski krediti, koji su povećani za samo 20 milijardi dolara za godinu dana, dok su u četvrtom tromjesečju čak neznatno opali. Srna