BANJALUKA – Procedura za instalaciju solarnih panela na objektima u Republici Srpskoj maksimalno je pojednostavljena kroz novi Zakon o obnovljivim izvorima energije.
Prijedlog zakona će se pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske naći na sjednici zakazanoj za 8. februar, a u odnosu na nacrt, koji je išao na javnu raspravu pretrpio je nekoliko značajnih promjena koje idu u korist investitora.
U Ministarstvu energetike i rudarstva Republike Srpske kažu kako je veći broj učesnika predložio da za postavljanje solarnih panela na objektima nije potrebno pribaviti lokacijske uslove s obzirom na to da se paneli priključuju na unutrašnje instalacije postojećeg objekta.
Takođe, tražili su i da se definiše ko može izvoditi navedene radove.
“Prijedlog je prihvaćen s ciljem masovnije izgradnje postrojenja na objektima krajnjih kupaca uz maksimalno pojednostavljene procedure. Sa ciljem sigurne izgradnje i eksploatacije, definisano je da ta postrojenja mogu da projektuju i grade pravna lica koja imaju licencu za izvođenje elektroenergetskih postrojenja, koju izdaje ministarstvo nadležno za poslove građenja”, kazali su u ministarstvu.
U Zakonu je i detaljno pojašnjeno ko i pod kojim uslovima može biti “prosumer”, odnosno kupac i proizvođač struje istovremeno.
Tako se u njemu navodi kako krajnji kupac ima pravo da izgradi i priključi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije na unutrašnje električne instalacije svog objekta za potrebe sopstvene potrošnje, s tim da instalisana snaga elektrane ne može biti veća od odobrene priključne snage objekta.
Kupac-proizvođač ima pravo da proizvodi i skladišti struju, ali i da višak isporuči u elektro mrežu.
Izgradnju solarne elektrane može da radi firma koja je pribavila licencu za izvođenje elektroenergetskih postrojenja, a koju izdaje resorno ministarstvo, a priključenje vrši operator distributivnog sistema.
Primjera radi, u Banjaluci će to biti radnici “Elektrokrajine”. Ovo preduzeće će izdavati i sertifikat za elektranu.
Kada je riječ o proizvodnji i potrošnji struje u slučaju prosumera, i tu su stvari poprilično jasno definisane.
Ukoliko za mjesec dana potrošite više struje nego što ste proizveli, odnosno ako sa elektro mreže na koju ste spojeni “povučete” više nego što ste isporučili, na sljedećem računu će te plaćati razliku.
Ukoliko je situacija obrnuta, odnosno ukoliko je kupac-proizvođač predao više električne energije u mrežu nego što je preuzeo, razlika se prenosi u naredni obračunski period.
Inače, Regulatorna komisija za energetiku ima rok od godinu dana od stupanja na snagu Zakona da donese Pravilnik o kupcima-proizvođačima, sa kojim će sve detaljno biti definisano.
Iz svega navedenog, možemo zaključiti da su poslovna zajednica i građani sve više zainteresovani za ovaj vid investiranja, a što su nam potvrdili i u preduzeću ETMAX doo, koja je lider u regionu u oblasti projektovanja i izgradnje fotonaponskih elektrana.
U ETMAX-u ističu da imaju značajan porast broja novih klijenata i zahtjeva za izgradnju kako solarnih elektrana za domaćinstva, tako i za poslovne namjene i da očekuju sličan trend i u narednom periodu.
Takođe, iz ovog preduzeća najavljuju da će u narednom periodu organizovati i različite vidove informativnih aktivnosti posebno namjenjenih za „prosumer-e“ u cilju upoznavanja građana sa mogućnostima korištenja obnovljivih izvora energije u domaćinstvima i benefitima koje mogu ostvariti.
Podsjećamo, portal CAPITAL je nedavno pisao o investiciji u solarne panele na domaćinstvima, a brojne nedoumice smo pojasnili u tekstu “Paneli na kući: Par hiljada evra za dvije decenije besplatne energije”.
Takođe, svjesni slabog životnog standarda, tražili smo i modele za finansiranje ovakvih projekata, a ono što smo pronašli, objavili smo u tekstu “Za panele na kući podrška do 20 odsto vrijednosti investicije”.
CAPITAL: Dejan Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nova prevara na pomolu.
Ja ako hocu da instaliram panele na svoju kucu koju usput nisam ni uknjizio niti cu, to je iskljucivo moja privatna stvar jer u tom scenariju ne bih bio zainteresovan nikakve viskove da toboze prodajem elektru vec bi to uradio da budem nezavisan od sistema. Ne treba mi nikakva dozvola ni sertifikat jer tako mi se moze.
Medjutim to ne funkcionise sa stanovista racunice i funkcionalnosti jer se mora investirati i u skupe baterije i onda sa postojecim cijenama energije period isplativosti je bar 15 godina.
Imam solarni kolektor koji mi grije bojler tople vode, ja znam da bi i to birokratizovali i oporezovali ako ikako mozete ali mozete me povuci za stojka.
Ali naravno ako se ukaze prilika i model za nezavisnost od sistema rado cu to uraditi. Imam izvor vode na imanju proizvodnju hrane za vlastite potrebe i jedino sto mi treba od sistema je energija i konekcija na internet, mada to je privatni sektor ne drzavni. Zelim vam sto veci finansijski i svaki drugi raspad sistema koji ubrzano dolazi.
U ovom trenutku za domaćinstva je ovo jos neisplativo. Ako se uzme da je cijena 1kW instaliranih panela 1700 KM, a godišnja proizvodnja 1200 kWh po instaliranom kW i vijek trajanja 20 godina, slijedi da je cijena kWh dobijena iz solarnih panela oko 0,07 KM/kWh a trenutna cijena po kojoj Elektroprivrede prodaje kWh domaćinstvima 0,05 KM/kWh slijedi da sa trenutnim cijenama električne energije ovo nije isplativa investicija. Mozda ce biti poslije izbora kad struja poskupi.
To brate, i ja bi tako!