BEOGRAD – Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije (PKS) Bojan Stanić ocijenio je u izjavi za Tanjug da bi najavljeno potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom bilo značajno, ali da pregovorima o njemu treba pristupiti oprezno.
Stanić je napomenuo kako se ekonomski odnosi sa Kinom intenzivno razvijaju u oblasti trgovinske razmjene i direktnih stranih investicija i da je Kina drugi spoljnotrgovinski partner Srbije, odmah iza NJemačke.
“Dva najveća izvoznika iz Srbije su Ziđin i HBIS grupa, a investicije iz Kine su posljednjih godina značajno porasle. Iako se naš izvoz u Kinu povećava, to je prije svega sirovinska baza, a s druge strane uvozimo dosta gotovih proizvoda, tako da spoljnotrgovinski deficit raste, ali postoji prostor za unapređenje trgovinske saradnje u smislu bolje strukture izvoza za našu privredu postoji”, rekao je Stanić.
On je ocijenio da bi sporazum o slobodnoj trgovini bio značajan, ali i upozorio da mu treba oprezno prići.
Stanić je podsjetio da samo dvije evropske zemlje imaju takav sporazum s Kinom, Švajcarska i Island, dok je EU poslije osam godina pregovaranja odsutala od takvog aranžmana s drugom ekonomijom svijeta.
“Srbija, s obzirom na to da nije članica EU ima prednost sporažuma o slobodnoj trgovini i to nas čini atraktivnim kao investicionu destinaciju”, istakao je Stanić.
Istakao je da Srbija već ima različite slične sporazume sa regionom CEFTA, sa EU o stabilizaciji i pridruživanju, sa Evroazijskom ekonomskom zajednicom i Turskom.
“Sa Kinom bi to bio veliki potencijal, mađutim imajući u vidu da je to velika privreda, a da smo mi relativno mali u svjetskim okvirima, to predstavlja određenu prednost za kinesku stranu, ali i potencijal ukoliko bi se pregovaranju tog sporazuma pristupilo razborito”, smatra Stanić.
Smatra da bi ovakav sporazum naročito značio evropskim investitorima koji bi tržište Srbije vidjeli kao odskočnu dasku za proboj na tržište Kine.
“Najveća prednost bi bila strane direktne investicije, ali one koje nose veću dodatu vrijednost. One koje ulažu u proizvodnju proizvoda više faze prerade. Idealno bi bilo da to budu finalni proizvodi koji su tehnološki intenzivni”, kazao je Stanić.
On je dodao kako bi to mogla biti i prilika za naša mala i srednja preduzeća, ukoliko bi uspjela da uđu u lance snabdijevanja velikih stranih komapnija koje bi ovdje došle zbog sporazuma o slobodnoj trgovini s Kinom.
Stanić navodi da bi prvi efekat mogao da se osjeti u izvozu poljoprivrednih proizvoda, poput vina.
“Iz prostog razloga što u Kini raste kupovna moć stanovništva, pa žele da piju dobra evoropska vina, pa je to šansa za naše vinare. Tu bismo mogli da vidimo prvi efekat, ali to ne može da bude dovoljan pokretač privrednog razvoja jedne zemlje. Zato treba voditi računa i o drugim djelatnostima, posebno o onim koje su u okviru naše Stretegije o pametnoj specijalizaciji, a to su prehrambena industrija autindistirja i informacione tehnologije”, naglasio je Stanić.