BANJALUKA – Oba sindikata u Republici Srpskoj koja zastupaju radnike u javnoj upravi su reprezentativna jer okupljaju više od deset odsto svih zaposlenih radnika u oblasti u kojoj djeluju, zaključio je nedavno Odbor za utvrđivanje reprezentativnosti, a prenosi portal CAPITAL.
Prebrojavanje članstva trajalo je skoro godinu dana, a inicirali su ga upravo sindikati optužujući jedni druge da manipulišu podacima na osnovu kojih kasnije traže bolji položaj u pregovorima sa Vladom.
Utvrđeni podaci pokazuju kako Sindikat uprave Republike Srpske na čelu sa Božom Marićem ima 4.978 članova, dok Sindikat lokalne samouprave, uprave i javnih službi koji djeluje pri Savezu sindikata Republike Srpske okuplja 3.395 radnika.
Sa tom činjenicom nisu bili zadovoljni, ni jedni ni drugi, ali članove Odbora nisu uspjeli ubjediti.
“Podnosioci zahtjeva su dostavili primjedbe bez bilo kakvih dokaza koji bi potvrdili navode u pogledu netačnosti i broja članova čija se reprezentativnost preispituje”, navodi se u Rješenjima koja su u posjedu CAPITAL-a , a koje potpisuje Ministar rada i boračko-invalidske zaštite, Duško Milunović.
Takođe, u tim dokumentima se navodi kako je u oblasti u kojoj sindikati djeluju zaposlen 26.041 radnik, što znači da i jedni i drugi imaju više nego što je potrebno radnika da bi sindikat bio reprezentativan.
Međutim, kada se taj broj pogleda, očito je i to da je tek jedna trećina ukupno zaposlenih sindikalno organizovana.
Predsjednik Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi Branko Zelenović kaže kako im je cilj bio da dokažu da Sindikat uprave RS nema ni blizu onaj broj članova koji je imao dok je još bio u sastavu Saveza sindikata RS, a to je 8.443.
“Željeli smo da dokažemo da se oni lažno predstavljaju Vladi Republike Srpske. Oni su na osnovu tih brojki tražili da u Odboru za pregovore imaju jednog više člana. Pravdali su to duplo većim članstvom, a u stvari utvrđeno je da imaju duplo manje ljudi”, kaže Zelenović.
On očekuje da će resorna ministarstva u budućim pregovorima imati na umu nove podatke o članstvu i jednih i drugih.
“Nadam se da će u budućnosti biti drugaćije i da ćemo u svakom narednom pregovaranju sa vlastima Republike Srpske imati iste aršine i isti broj članova a sve u cilju boljih uslova za radnike”, zaključio je on.
Sa druge strane, predsjednik Sindikata uprave Božo Marić tvrdi kako Odbor nije uzeo u razmatranje njihove primjedbe koje su se odnosile na dio članova koji je u evidenciji i jednog i drugog sindikata.
“Imamo ljude koji su u našem sindikatu, a koji se vode i u njhovoj evidenciji. Bili smo svjesni da će se nakon istupanja iz Saveza sindikata i formiranjem novog smanjiti naš broj, ali isto tako smo rekli da ćemo imati skoro 50 odsto više članova u odnosu na njih”, kaže Marić.
Dodaje kako je sindikatu na čijem je on čelu bitno da i dalje vodi glavnu riječ kada su pregovori u pitanju.
“To se potvrdilo i prošle sedmice kada su počeli pregovori vezani za izmjene posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave gdje je jasno rečeno da izmjene i dopune možemo samo mi potpisivati”, zaključuje on.
Podsjećamo, Božo Marić se suprostavio politici Ranke Mišić, nakon čega je Sindikat uprave RS istupio iz Saveza na čijem je čelu ona godinama i nastavio djelovati samostalno.
Praznina koja je nastala istupanjem i velikim odlivom članstva je popunjena osnivanjem Sindikata lokalne samouprave, uprave i javnih službi RS, na čijem čelu je danas Branko Zelenović.
CAPITAL: Dejan Tovilović