TOKIO – Cijene nafte su porasle danas na azijskom trgovanju usljed zabrinutosti zbog poremećaja u snabdijevanju i rastućih tenzija u Istočnoj Evropi i na Bliskom istoku, što ionako nategnutu situaciju s tržišnom ponudom dodatno pogoršava.
Fjučersi sjevernomorske nafte Brent (ugovori za isporuku u budućnosti po unaprijed dogovorenoj cijeni) porasli su za 81 cent ili 0,9 posto, na 88,70 dolara po barelu na trgovanju do 03:44 časa po srednjoevropskom vremenu, preokrenuvši gubitak od 0,6 odsto zabilježen u petak, izvještava Rojters.
Fjučersi američke sirove nafte WTI ojačali su za 72 centa, takođe za 0,9 procenata, na 85,86 dolara po barelu, nakon pada u petak za 0,5 odsto.
Prošla sedmica je bila peta uzastopna u kojoj su cijene oba tipa nafte porasle i to za oko 2 procenta, dostižući najviši nivo od oktobra 2014, dok od početka 2022. godine bilježe rast od preko 10 posto zbog nedovoljne ponude.
Bojazan kupaca od prekida isporuka u Istočnoj Evropi podgrijala je informacija da su Sjedinjene Države naložile u nedjelju povratak u domovinu članovi porodica zaposlenih u američkoj ambasadi u Ukrajini, navodeći kao razlog kontinuiranu pretnju vojnom akcijom iz Rusije.
Njujork tajms je kasno u nedjelju izvestio da američki predsjednik Džo Bajden razmatra raspoređivanje nekoliko hiljada američkih vojnika u zemlje saveznice NATO-a u istočnoj Evropi i na Baltiku.
Na Bliskom istoku, Ministarstvo odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata saopštilo je da su jutros presretnute i uništene dvije balističke rakete koje su jemenski Huti ispalili na tu zalivsku zemlju, i da nije bilo žrtava, prenosi Rojters pozivajući se na tamošnju državnu novinska agencija VAM.
Grupa OPEK+, koju čine članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), Rusija i drugi proizvođači izvan naftnog kartela, s teškom mukom nastoji da ostvari ciljano mjesečno povećanje proizvodnje od 400.000 barela dnevno (bpd) zbog poremećaja ili prekida pumpanja u pojedinim državama. Tanjug