BANJALUKA – Investitori koji namjeravaju da grade fabrike iz oblasti prerađivačke industrije u gradskim područjima ubuduće bi trebalo da budu oslobođeni plaćana naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe.
Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji će razmatrati poslanici Narodne skupštine RS, propisuje ukidanje navedene naknade što bi trebalo da olakša investicije u izgradnju proizvodnih objekata.
U Vladi su naveli da su razlozi za donošenje ovog zakona sadržani su u potrebi uklanjanja administrativnih prepreka za investitore.
„Ovim zakonom izmijenjena je odredba kojom se uređuje oslobađanje od plaćanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta, tako da se ova naknada ne plaća, između ostalog, i u slučaju izgradnje objekata u oblasti prerađivačke industrije, propisanih uredbom kojom se uređuje klasifikacija djelatnosti u Republici Srpskoj“, naveli su u Vladi.
Zakon se donosi po hitnom postupku, a opravdanje za to Vlada vidi u opštem interesu, ističući da će na taj način što brže biti otklonjene proceduralne prepreke za oporavak privrede.
„Prijedlog zakona pozitivno će uticati na lakšu i jeftiniju izgradnju prerađivačkih kapaciteta, kao i olakšati investicije u izgradnju proizvodnih objekata“, naveli su.
Pojašnjavaju da trenutno zakonsko rješenje propisuje da se naknada za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe ne plaća u slučaju izgradnje objekata u oblasti poljoprivredne, prehrambene, tekstilne industrije i industrije za proizvodnju obuće i namještaja, samo u slučaju da se poljoprivredno zemljište na kome se vrši promjena namjene nalazi u seoskom području.
Sada se od obaveze plaćanja naknade oslobađa i izgradnja objekata u oblasti prerađivačke industrije, nezavisno od toga da li se gradnja planira u gradskoj zoni ili u seoskom, odnosno vanurbanom području.
Podsjećamo, Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske inicirala je da se u Program ekonomskih reformi 2022–2024. godina uvrste i mjere koje će olakšati investicije u izgradnju proizvodnih objekata.
Što se tiče uticaja na javne budžete, u Vladi navode da će Prijedlog zakona imati negativan uticaj na budžet Republike Srpske i lokalne budžete jer se naknada do sada usmjeravala na način da je 30 odsto od naplaćene naknade išlo u budžet RS, a 70 odsto u budžet grada ili opštine na čijem području se nalazi zemljište.
Portal CAPITAL već je pisao kako Vlada rasterećuje privredu na račun gradova i opština te da se u tom smislu mijenja i Zakon o komunalnim taksama, kojim se ukida naknada za isticanje poslovnog imena.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako platite pretvaranje iz poljoprivrednog zemljista u gradjevinsko isti taj iznos ste u mogucnosti da odbijete od iznosa koji treba da platite za gradjevinsku dozvolu ,tako da se teoretski nije ni dosad placala.