BANJALUKA – Isporuka električne energije po ranije ugovorenim i znatno nižim cijenama od tržišnih, te neosnovana blokada računa, glavni su razlog zašto je preduzeće “LE Trading BH” prestalo sa radom i podnijelo zahtjev za ukidanje licence za međunarodnu trgovinu.
Tvrdi to direktor preduzeća Jovan Dević pojašnjavajuči kako je preduzeće koje je u prošloj godini imalo prihode od 38,5 miliona maraka i poslovalo sa dobiti postalo nelikvidno, a o čemu je CAPITAL pisao u tekstu “Slovaci koji su obrtali milione iz Banjaluke preko noći bankrotirali”.
On kaže kako je “LE Trading BH” izmirivao sve obaveze prema institucijama BiH do blokade od strane Operatora za obnovljive izvore i efikasnu kogeneraciju (OIEIEK) Federacije BiH, a koja je, prema ocjeni advokata preduzeća, u najmanju ruku sporna.
Naime, u pitanju je dug koji je, prema njegovim riječima, bio reprogramiran i gdje blokada nije bila osnovana.
Takođe, poseban problem se pojavio i 2020. godine kada je preduzeće platilo 1,5 miliona maraka obaveza, a koje prema ocjeni Devića nije trebalo platiti jer nije bilo potpisanog ugovora sa OIEIEK-om.
Dević smatra kako je OIEIEK po zakonu imao obavezu da stupi u kontakt sa preduzećem, na čijem je bio čelu, i potpiše ugovor od trenutka kada je ono počelo da snabdijeva kupca u FBiH.
“Pisali smo im od juna 2020. godine i tek 28. decembra 2020. su se oglasili i potpisali smo ugovor koji je stupio na snagu 1. januara 2021. Tada počinju naše obaveze prema Operateru za OIE. Otprilike oko 100.000KM mjesečno, što smo redovno plaćali. Međutim, četitri mjeseca kasnije nam šalju fakturu od oko 1,5 miliona KM koja se odnosi na 2020. godinu, kada nismo ni imali ugovor. Taj njihov potez je poremetio cash flow i nakon toga je bilo sve teže”, kazao je Dević.
Dodao je i kako u “LE Trading BH” nisu podnijeli tužbu jer nisu imali luksuz da troše resurse na tužbe i advokate te da im prvenstveni cilj bio da se spasi kompanija.
Kaže kako je saznao da je OIEIEK izgubio 14 tužbi zaredom, a da funkciju direktora obavlja čovjek koji nije ni upisan u sudskom registru, što prema njegovoj ocjeni dovoljno govori o njihovoj ozbiljnosti.
Kakve je sve obaveze imala firma, kojom je upravljao Dević, pokušali smo saznati od Operatora za obnovljive izvore i efikasnu kogeneraciju (OIEIEK) Federacije BiH, ali do objave ovog teksta nisu odgovorili na pitanja koja smo im uputili prije nekoliko dana.
Drugi veliki problem koji je “kumovao” propasti posla sa trgovinom struje je nagli skok cijene na tržištu, a koja je u kratkom periodu rasla sa 50 na 230 evra po megavat času, što je istorijski maksimum.
“Mi smo nastavili da isporučujemo električnu energiju po starim cijenama jer smo se obavezali i trpili smo gubitke po nekoliko miliona mjesečno u nadi da će cijena pasti. Za razliku od nas, mnoge konkurentske kompanije su prekršile ugovore sa potrošačima i prekinuli isporuku struje na štetu potrošača. Usledio je veliki broj tužbi, a sve ovo lako možete da provjerite. Mi smo se borili maksimalno da opstanemo i zaduživali se sve više, ponavljam, u nadi da će se cijena stabilizovati”, priča on.
Međutim, dodaje, do stabilizacije nije došlo. Kupci su prestali da plaćaju pa su im odobreni reprogrami, a po istom sistemu se i “LE Trading BH” obavezao kako će svojim povjeriocima platiti obaveze.
“Isti dogovor smo imali sa Operaterom za OIE u FBiH, ali su nam ipak blokirali račun. Zbog njih smo izgubili volju da poslujemo”, zaključuje Dević.
CAPITAL: D.T.