– Jedna MKO naplaćuje kamatu od 220 odsto
BANJALUKA – Mikrokreditne organizacije u Republici Srpske zaradile su za šest mjeseci u ovoj godini 9,7 miliona KM, što je čak 21 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Takav profit ne iznenađuje s obzirom na visinu kamatnih stopa koje mikrokreditne organizacije obračunavaju klijentima, a koje se kreću i do nevjerovatnih 220 odsto.
Prema podacima Agencije za bankarstvo RS prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na kredite MКO u prvom polugodištu iznosila je 31,94 odsto i veća je za čak 8,39 odsto u odnosu na prosječnu stopu u 2020. godini.
U ovom periodu došlo je do ogromnog povećanja kamata na kratkoročne kredite i to za 40,95 odsto u odnosu na prosjek iz 2020. godine.
„Na to je uticalo značajnije povećanje prosječne ponderisane EKS na kratkoročne kredite plasirane za ostale namjene, naročito kod jednog mikrokreditnog društva za kredite do 400 КM, a u isto vrijeme je povećana i EKS na dugoročne kredite i to za 1,25 odsto“, navode u Agenciji.
Dodaju da je prosječna kamata kod deset MКO bila ispod prosjeka na nivou sektora, dok je kod tri bila iznad prosječne.
Kod jedne od te tri MKO, koje Agencija ne imenuje, prosječna kamatna stopa iznosi čak 220,5 odsto.
U Agenciji pojašnjavaju da na toliku kamatu utiču kratkoročni krediti do 400 КM sa rokom otplate od 31 dan do tri mjeseca koje to društvo odobrava.
Inače, prihodi od kamata, koji čine oko 80 odsto ukupnih prihoda MKO, na polugodištu su iznosili 4,2 miliona KM i veći su za 17,1 odsto u odnosu na isti period lani, dok su prihodi od naknada iznosili 7,4 miliona i veći su za 26,3 odsto.
CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Mikrokreditne organizacije (MKO) su najveće zlo bodanskohercegovačkog društva. Drugim riječima : KLASIČNI ZELENAŠI.
Koriste i zloupotrebljavaju tešku finansijsku situaciju većine stanovništva, koje je, da bi preživjelo (hrana, grijanje, struja, voda..) primorano da uzima preskupe lihvarske – zelenaške kredite. Skoro da nema prosječne porodice u BiH (političare lopove ne računam) da nema jedan ili više kredita.
Za visoke kamate kriva je država (mafija) koja jednostavno ne želi da postavi maksimalne limite, i tako saučestvuje u besomučnoj pljački vlastitih građana. Na jednoj strani država nije u stanju da stvori uslove da se ljudi zapošljavaju i imaju normalna i dovoljna primanja za život, a na drugoj ih pljačka preko banaka i MKO. Koje su uglavnom u vlasništvu korumpiranih političara. Kako kamatne stope mogu biti 30-40 %, ako se zna da su referentne banksrske kamste od 1-3%.
Mogu zbog toga što ti isti (država – političari) u rukama imaju i “čekič i orase”, odnosno što su u rukama istih (političara) i poluge za donošenje propisa o ograničenju kamatnih stopa, i vlasništvo nad MKO.
Ovo se odnosi, kako na političare iz vlasti, tako i one iz opozocije.
Da nije tako političari iz opozicije bi se ozbiljnije bavili ovom temom, umjesto da je skoro i ne oominju.
Ovo će ići sve dok narodu ne “dogori do noktiju” i dograbi se “kuke i motike”.
Sramota. To stalno pričam. Ovo je jedna od političkih potvrda za kvalitet aktualne vlasti. Kamata. Viša kamata, lošija vlast. Zato pazite za koga će te glasati na izborima.
Glavni krivac je Agencija za bankarstvo i niko drugi. Oni mogu da stanu u kraj ovoj posasti, ali nece, jer rade za njih i sa njima
Tako je. Lopovi
Da li u BiH oostoji neko udruženje dužnika MKO i banaka.
Da se organizovano pokrene akcija i pritisak na državu, da se ograniče kamatne stope i bar ublaži besomuna pljačka naroda