STANARI – Prvi kapitalni remont postrojenja Termoelektrane Stanari predviđen planom poslovanja za 2021. godinu, nakon 5,5 godina od puštanja u pogon i 163 dana neprekidnog rada u ovoj godini, počinje u subotu, 28. avgusta. Uzimajući u obzir otežane uslove rada uzrokovane pojavom pandemije virusa COVID-19, kompanija „EFT – Rudnik i Termoelektrana Stanari“ je još tokom prošle godine počela sa pripremama pokretanjem procedura za nabavku neophodnih dijelova i opreme, najvećim dijelom od proizvođača opreme iz Kine, s ciljem blagovremene isporuke.
„Kapitalni remont podrazumijeva vrlo složen i obiman posao, prvenstveno na turbini i generatoru i radi se na svakih 5 do 6 godina, u skladu sa preporukama proizvođača, od datuma puštanja pogona u rad. Termoelektrana Stanari je započela rad u januaru 2016.godine, te smo planirali da prvi kapitalni remont i turbine i generatora radimo u ovoj godini. S obzirom na veliki obim radova, planirano je da remont traje oko 60 dana“, izjavio je Savo Mirković, direktor „EFT-Rudnik i Termoelektrana Stanari“.
Obim poslova kapitalnog remonta turbine i generatora obuhvata pregled i inspekcije protočnih dijelova turbine, reviziju ležajnih blokova, pregled glavnih turbinskih parnih ventila, izvlačenje rotora generatora, unutrašnji pregled, testove i inspekcije statorskog i rotorskog dijela generatora. Imajući u vidu da su operativni parametri turbine i generatora u dosadašanjem radu bili stabilni i kretali se u preporučenim granicama, ne očekuju se ozbiljnije popravke i reparacije.
U okviru remontnih radova na kotlovskom postrojenju, nastaviće se sa primjenom različitih tehničkih rješenja u cilju povećanja pouzdanosti i raspoloživosti rada postrojenja. Glavni radovi obuhvataju reparaciju i ugradnju novih cijevnih panela i metalizaciju površina dijela isparivačkih panela u ložištu, koji značajno produžavaju radni vijek cijevnog sistema ložišta. Ocjena efikasnosti i opravdanosti primjene pojedinačnih tehničkih rješenja vrši se kroz vizuelne inspekcije, obimna mjerenja i praćenje trendova trošenja debljina zidova cijevi i sloja dodatnog navarenog tvrdog materijala, kao i kroz konsultacije sa proizvođačima i konstruktorima opreme. Tokom remonta će biti nastavljeni radovi na rekonstrukciji cjevnog zagrejača vazduha i ugradnja cijevi od nerđajućeg čelika čime se značajno povećava efikasnost rada i stepen korisnosti kotlovskog postrojenja. Takođe, planirani su radovi na zamjeni vatrostalnog ozida u pojedinim zonama kotla i ugradnja novih materijala u količinima od 350 do 450t.
„Za glavnog izvođača kapitalnog remonta turbine i generatora odabrana je firma ZRE Katovice iz Poljske. Za ostale radove, pored radnika termoelektrane, angažovano je nekoliko firmi iz okoline i regiona – Termoelektro Brčko, DM Montaža iz Broda, Termopord i Feromont iz Beograda i druge. Takođe, angažovan je i nadzor od strane proizvođača opreme iz Kine. Ukupan broj radnika angažovanih od strane raznih izvođača na remontu će biti oko 350, a vrijednost kapitalnog remonta prelazi 8 milina EUR“, rekao je Mirković.
PR