VAŠINGTON – Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošle sedmice pala, nakon dvije sedmice rasta, jer su nakon poruke Feda da je povećanje kamata još daleko splasnule špekulacije o skorašnjem zaoštravanju monetarne politike u SAD-u.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je prošle sedmice 0,8 posto, što je njegov najveći sedmični gubitak od početka maja, pa je zaronio na 92,11 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti pao 0,8 posto, na 109,65 jena.
Američka je valuta i u odnosu na evropsku oslabila za 0,8 posto, pa je cijena evra dostigla 1,1870 dolara, što je blizu najvišeg nivoa u mjesec dana.
Dolarov indeks blago je oslabio u julu, nakon što je u junu skočio 2,8 posto.
U junu je američka valuta znatno ojačala jer je snažan oporavak gospodarstva SAD-a od koronakrize podržavao špekulacije da bi Fed mogao početi smanjivati program kupovine obveznica već ove godine.
Međutim, te su špekulacije splasnule kada su u srijedu čelnici Feda nakon redovne sjednice poručili da nastavljaju voditi poticajnu monetarnu politiku.
Na konferenciji za medije predsjednik Feda Powell poručio je, ipak, da bi se situacija na tržištu rada trebala dodatno poboljšati prije nego što Centralna banka počne ukidati podsticajne mjere, koje je uvela na početku prošle godine kako bi suzbila koronakrizu.
Neki su ulagači špekulisali da bi Fed mogao signalizirati da će zbog jačanja inflacije početi ukidati podsticaje prije nego što se na tržištima očekuje, ali Centralna banka ponovila je da je rast inflacije posljedica privremenih faktora.Hina