BANJALUKA, BIJELJINA – Žetva pšenice na poljima u Republici Srpskoj se zahuktava, a prema procjenama poljoprivrednika, otkupna cijena ove godine mogla bi da iznosi i do 0,40 KM po kilogramu, što je daleko iznad višegodišnjeg prosjeka.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, istakao je da se definitivno može očekivati viša cijena nego prošle godine, kada je iznosila oko 30 feninga, ali da agronomi očekuju da će ove godine iznositi i 40 feninga po kilogramu.
“Udruženje savjetuje poljoprivrednim proizvođačima da sačekaju i ne prodaju odmah rod sa parcela, već da ga, ako mogu, uskladište do momenta formiranja cijena, s obzirom na trendove i na relativno visoku cijenu pšenice na svjetskom tržištu”, rekao je Marinković.
Ističe da u posljednjih nekoliko godina po tom pitanju nema pravila, jer ko je prošle godine prodao pšenicu odmah sa njive, a nije sačekao, imao je određene gubitke, a prije dvije godine poslije je bila gotovo ista ili čak niža cijena.
“To je, između ostalog, rezultat nenormalnih poremećaja na tržištu poljoprivrednih proizvoda u svijetu, koji se odražavaju i na naše tržište”, pojasnio je Marinković.
Da bi otkupna cijena od 40 feninga po kilogramu bila realna, ali i da bi ratari imali ekonomski isplativu računicu, smatra i Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.
“Iako još nije zvanično poznata otkupna cijene pšenice, spekuliše se da bi ona mogla da iznosi od 35 do 40 feninga po kilogramu”, kazao je Bakajlić.
Ističe da sve ispod cijene od 40 KM za 100 kilograma je neprihvatljivo za ratare.
“Ove godine cijene repromaterijala bile su daleko veće nego ranijih godina, tako da je sama cijena koštanja pšenice ove godine drastično povećana, od sjetve pa sada do žetve sigurno i do 100 KM po hektaru”, kazao je Bakajlić.
Da se pšenica već žanje po Semberiji, kaže i Boško Radić, poljoprivrednik iz Bijeljine, koji ističe da se već spekuliše da će cijena biti ove godine i do 40 feninga.
Dodaje da ne mogu da očekuju velike prinose upravo zbog visokih temperatura koje su bile prethodnih dana, što je uticalo da pšenica ove godine naglo sazri.
Jedan od najvećih otkupljivača pšenice ove godine je “Novi Žitopromet” iz Bijeljine, koji već u svojim silosima od ponedjeljka ima nove prinose ove žitarice.
“Mi smo već izašli sa otkupnom cijenom od 0,36 KM po kilogramu, te se nadamo da će ratari biti zadovoljni ovom cijenom, jer smatramo da je realna ove godine”, kazao je Duško Tomić, šef proizvodnje u ovom preduzeću.
Dodao je da uglavnom cijenu pšenice u Srpskoj određuje kretanje cijene pšenice u Srbiji.
“Poljoprivrednici su već u naše silose počeli da dovoze pšenicu, gdje smo primili znatne količine, i mogu reći da smo zasad zadovoljni kvalitetom, iako je u prethodnom periodu ova žitarica pretrpjela toplotni šok usljed visokih temperatura”, kazao je Tomić za “Nezavisne”.
Ističe da će ratari besplatno moći da skladište pšenicu u njihovim silosima, te da je čuvaju jedan period.
“Tako će ratari moći čekati, ukoliko bi otkupna cijena pšenice porasla, da je prodaju po većoj cijeni”, pojasnio je Tomić.
Žarko Tubin iz prijedorske kancelarije Resora za pružanje usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kaže da će za desetak dana početi žetva pšenice u ovoj regiji, koja je zastupljena na 2.800 hektara, a prinos će ove godine sigurno biti umanjen zbog vremenskih prilika.
Istakao je da je uticaj vremenskih prilika vidljiv i na parcelama zasijanim kukuruzom, pogotovo na pjeskovitom zemljištu, te smatra da će i prinos gotovo sigurno biti umanjen.
“Biljke uvijaju listove. Radi se o fiziološkoj reakciji kojom nastoje da smanje transpiracionu površinu i što racionalnije troše dostupnu vlagu”, objasnio je Tubin. Nezavisne novine