BANjALUKA – Obim robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom za pet mjeseci ove godine iznosio je 3,68 milijardi maraka, a zahvaljujući većem rastu izvoza od uvoza došlo je do smanjenja spoljnotrgovinskog deficita u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od ukupnog obima razmjene u tom periodu na izvoz se odnosilo 1,64 milijarde KM, a na uvoz 2,04 milijarde KM.
Statističari su izračunali da je spoljnotrgovinski deficit u periodu od januara do maja ove godine iznosio je 406,55 miliona KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 80,1 odsto. Lani je taj procenat iznosio 75,4.
– Izvoz je od januara do maja ove godine povećan za 26,3 odsto, dok je uvoz povećan za 18,9 odsto u odnosu na isti period lani – podaci su zavoda.
Statistika pokazuje da su najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Hrvatska i Italija, gdje je plasirano najviše robe iz Srpske, dok se najviše uvozilo iz Srbije i Italije.
Posmatrano prema grupama proizvoda, za prvih pet mjeseci najveće učešće u izvozu ostvarila je električna energija sa 138 miliona KM, dok su najveće učešće u uvozu ostvarili lijekovi sa ukupnom vrijednošću od 86 miliona KM.
Portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević rekao je za “Glas Srpske” da su pozitivni trendovi, koji su započeti krajem prošle godine, nastavljeni i ove.
– Došlo je do stabilizacije na najvažnijim tržištima sa kojima Srpska ostvaruje robnu razmjenu, a samim tim i potražnje za našim proizvodima, što se direktno odražava na povećanje izvoza u ovom periodu – kazao je Blagojević.
Dodao je da je jako važno da se ovi trendovi nastave i u narednom periodu kako bi što prije bile ublažene posljedice pandemije virusa korona.
– Iako je situacija o pitanju “kovida” nepredvidiva, vjerujem da će ovi trendovi biti nastavljeni do kraja godine – rekao je Blagojević.
Ekonomista Zoran Pavlović istakao je da privrednici Srpske u inostranstvu pokušavaju da na sve moguće načine zarade koji dinar, jer je kupovna moć ovdašnjih stanovnika sve manja, zbog čega je, između ostalog, i uvoz sve tanji.
– Smanjenje deficita robne razmjene sa inostranstvom svakako je za pohvalu – kazao je Pavlović.
Industrijska proizvodnja
Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Srpskoj u maju ove godine u odnosu na maj prošle godine veća je za 19,9 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku. U maju ove godine u odnosu na maj prošle godine u području proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji ostvaren je rast od 31,9 odsto, dok je u prerađivačkoj industriji rast bio 18,5 odsto. U području vađenja ruda i kamena u maju ove godine zabilježen je pad od 9,6 odsto u odnosu na maj prošle godine. Glas Srpske