BANJALUKA – Pandemija virusa korona nije značajno uticala na poslovanje najpoznatijih banjalučkih građevinaca koji su uvećali svoje bogastvo i lani zaradili više od 70 miliona maraka ili oko 20 miliona više nego u 2019. godini, pokazala je analiza portala CAPITAL.
Stanković profitirao
Fime u vlasništvu porodice Slobodana Stankovića ubjedljivo su najviše profitirale u ovoj djelatnosti. „Čista“ zarada od samo dvije firme u prošloj godini iznosila je 57 miliona KM.
“Integral inženjering” uduplao je dobit, odnosno sa 21,7 miliona maraka u 2019. godini profit te firme narastao je na 41,5 miliona u 2020. Prihodi Stankovićeve kompanije iznosili su lani 245,7 miliona i povećani su za 23 miliona u odnosu na godinu ranije. Povećan je i broj radnika, sa 868 na 871.
“Integra inženjering”, takođe firma u vlasništvu porodice Stanković, tokom prošle godine poslovala je približno isto kao i godinu ranije. U 2020. godini prihodovali su 49,3 miliona (3,3 miliona više nego u 2019) i ostvarili dobit od 15,6 miliona KM, što je par stotina hiljada više nego godinu ranije kada im je profit iznosio 15,2 miliona. Broj radnika povećali su sa 361 na 389 zaposlenih.
Stankovići koji decenijama imaju izuzetno bliske odnose sa vlastima, dobijali su najunosnije poslove i izgradili kompleks Vlade i sjedišta drugih institucija RS, a posljednih godina fokus im je na gradnji autoputeva, mostova, hidroelektrana…
“Hidro-kop” Radislava Babića u radu nije „ometala“ pandemija virusa korona gledajući finansijske rezultate te firme. Prihodi su im iznosili 22,4 miliona, što je 1,2 miliona više nego 2019. godine, dok im je dobit značajno rasla, za više od 3,7 miliona KM, te je u 2020. godini iznosila ukupno 6,8 miliona KM. Zapošljavali su isti broj radnika – 154.
„Hidro-kop“ u Banjaluci gradi naselje „City block“ u blizini „Incela“ i naselje „Panorama“ ispod Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.
“GP Krajina”, u većinskom je vlasnišvu Milenka Čičića, Borke Đurića i Brane Jankovića. To preduzeće je lani imalo prohode od 13,2 milioma maraka (u 2019 – 10,8 miliona KM), dok im je dobit u 2020. godini iznosila 3,3 miliona i povećana je u odnosu na 2019. godinu za 401 hiljadu KM. Lani su zapošljavali 127 radnika ili 10 više nego godinu ranije.
„GP Krajina“ grade jedno od najvećih naselja u Banaluci, Centar Aleja, preko puta gradskog stadiona.
„Gradnja plus“ je firma čiji je vlasnik „MG Mind“ Mladena Milanovića Kaje. Grade naselje „Park“ uz banjalučki park Mladen Stojanović, odnosno preko puta tržnog centra „Delta Planet“. Prihodi su im lani iznosili 18,6 miliona KM, a dobit 2,4 miliona. To je značajno povećanje u odnosu na godinu ranije kada su prihodi te kompanije bili duplo manji, a dobit svega 223 hiljade KM.
“Aragosta invest”, čiji je vlasnik Veljko Jarić, gradi naselje „Casa Mia“ pored Ekonomskog i Pravnog fakulteta u naselju Obilićevo u Banjaluci. Očigledno još nisu počeli sa masovnom prodajom stanova i da su tek u fazi izgradnje jer je jedno od rijetkih građevinskih preduzeća kojima su prihodi pali, i to sa 15,4 miliona KM u 2019. godini na 11,6 miliona u 2020. godini. Profit nije pao u tom obimu i lani je iznosio 1,2 miliona, što je smanjenje za 153 hiljade KM. Broj radnika povećali su sa 83 na 103 zaposlena.
Radišić i Davidović u padu
“Tekton”, vlasništvo Miroslava i Aleksandra Tešića i Davorina Gajića, firma je koja je sa skoro istim prihodima (11 miliona KM) lani uspjela da uveća dobit sa 256 u 2019. na 871 hiljadu maraka u 2020. godini. Zaposlili su devet novih radnika i na kraju 2020. godine imali ukupno 121 radnika.
Ta kompanija gradila je ranije toplanu na Starčevici i objekat za gradsko groblje u Banjaluci, Gradsku pijacu u Prijedoru, objekte za „Elektroprenos BiH“, stambene i poslovne objekte…
“Grand-Trade”, čiji je vlasnik Mile Radišić, ne može se pohvaliti rastom u poslovanju, pa je tako imao pad prihoda sa 6,7 miliona u 2019. godini na 1,5 miliona u 2020. godini. To je uticalo i na profit koji je lani prikazan u iznosu od 514.138 KM, što je značajno manje nego godinu ranije kada je dobit te kompanije bila pet miliona maraka. U godini korone zapošljavali su 12 radnika, dva više nego u 2019.
Radišić gradi stambeno poslovni komplekst u centru Banjaluke čije je jedan dio završen i prodat kompaniji „Mtel“, „Lutrija RS“… Za dio koji trenutno gradi ostao je bez ekološke dozvole o čemu je CAPITAL pisao ranije.
“Hidroenergo” je firma Saše Kondića i Jelenka Lolića, a udio ima i „Bel Invest“ Gorana Avlijaša. Iako su uduplali prihode, sa 2,6 miliona na 4,1 milion KM, u prošloj godini dobit im je iznosila oko pola miliona, neznatno više nogo godinu ranije. Grade stambene objekte u naselju Ada u u blizini „Incela“ u Banjaluci.
“Ekvator”, Đorđe Davidovića, posljednjih godina ima manje aktivnosti i sporije, u odnosu na ranije, gradi jedno od najvećih naselja u Banjaluci, Novi Borik. To se odrazilo i na finansije koje su mu godinama u padu, pa je tako lani prihodovao 1,7 miliona i ostvario dobit od svega 17 hiljada KM. Godinu ranije, odnosno u 2019. godini prihodi „Ekvatora“ su bili 2,6 miliona, a profit 59 hiljada.
Portal CAPITAL i lani je analizirao kako su banjalučki građevinci poslovali, o čemu smo pisali u tekstu „Profit banjalučkih neimara premašio 50 miliona KM“.
Upućeni kažu da je građevinarstvo jedno od rijetkih djelatnosti u kojima vlasnici realno prikazuju dobit, pa ga čak i maksimiziraju. Razlog je jednostavan, to je djelatnost u kojoj veliki broj radnika radi na crno ili su prijavljeni na minimalnu platu. Ostatak dobiju „na ruke“, iz dobiti koju vlasnik izvuče iz firme. Porez na dobit u Srpskoj je 10 odsto, a porezi i doprinosi na plate oko 68 odsto.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan