BANJALUKA – Najpoznatiji banjalučki ugostitelji „obrnuli“ su lani skoro 12 miliona maraka, a u godini pandemije virusa korona bilo je i onih koji su povećali prihode, dobit i broj radnika.
Među renomiranim ugostiteljima najveće prihode i najveću dobit imala je „Mala Stanica“ u vlasništvu Dalibora Šajića. Prihodi su im u 2020. godini iznosili 3,4 miliona maraka, a dobit oko pola miliona KM. Broj radnika smanjili su za 12.
Analizirajući finansijske izvještaje portal CAPITAL je došao do podataka da je taj ugostiteljski objekat, koji posluje na više lokacija u Banjaluci, u 2019. godini poslovao duplo profitabilnije, imao je prihode od 5,1 milion, te dobit od 1,1 milion KM.
Nakon „Male Stanice“, po ostvarenoj dobiti u prošloj godini slijedi gostionica „My Way“, čiji je profit iznosio 363.897 maraka, što je manje nego u 2019. godini kada su zaradili 504.631 KM.
Taj restoran, poznat po pečenoj jagnjetini, lani je imao značajne prihode od 1,2 miliona maraka, dok je godinu ranije „obrnuo“ 1,5 miliona KM.
Još jedan ugostiteljski objekat u vlasništvu Dalibora Šajića treći je po ostvarenoj dobiti u prošloj godini, a riječ je o restoranu „Kazamat“ koji je Šajiću donio zaradu od 56.210 KM. To je značajan pad u odnosu na godinu ranije kada je bio u plusu od 350.816 maraka. Prihodi koje je u 2020. godini imao „Kazamat“ iznosili su 1,4 miliona KM, takođe manje nego što su ostvarili u 2019. godini (1,6 miliona KM).
Ono što je zanimljivo je da je „Kazamat“ povećao broj radnika sa 25 u 2019. godini na 36 u 2020. godini.
Restoran „Agape“ u vlasništvu Gorice i Ivane Dodik, kćerke i snahe srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, prošle godine je „obrnuo“ 1,5 miliona maraka (u 2019. godini 2,3 miliona KM), a dobit koju su prikazali iznosila je 49.500 KM, dok su u 2019. godini imali profit od 466.336 maraka.
Pad profita nije ih spriječilo da u godini pandemije povećaju broj radnika sa 39 na 43 zaposlena.
Restoran „Stara Ada“ lani je prihodovao 2,4 miliona KM, ali je dobit na kraju godine bila skromnih 29.412 maraka. Koliko je pandemija uticala na ovaj popularni restoran najbolje pokazuje podatak da je u 2019. godini imao prihode od 4,5 miliona, a dobit 783.842 KM, te 15 radnika više nego za vrijeme korone.
Zatvaranje i ograničavanje rada usljed pandemije značajno je pogodilo i „Banjalučki splav“ u vlasništvu Mladena Popovića koji je lani prihodovao 299.883 KM, dok je godinu ranije po istom osnovu imao 833.823 marke. Dobit im je sa 235.324 KM u 2019. godini pala na svega 11.704 marke u 2020. godini.
Bilo je onih koji su godinu završili u minusu, a jedan od njih je restoran „Monogram“ koji je lani zabilježio gubitak od 20.185 KM, dok su godinu ranije bili u plusu od 30.000 maraka. Prihodi su im sa 647.004 KM pali na 490.830 maraka.
Postoje i oni koji su u doba koronavirusa povećali prihode, dobit i broj radnika, među kojima je restoran „Le Coq“ u vlasništvu Gorana Kurtinovića, koji je na kraju prošle godine imao prihode od 1,1 milion KM, dok su godinu ranije prijavili prihode o milion maraka. Dobit tog restorana je sa 4.672 KM iz 2019. porasla na 25.815 maraka u 2020. godini, a lani su imali i dva radnika više.
Za poznati restoran „Balkon“ u vlasništvu Dejana Milakovića, nismo pronašli podatke o poslovanju, kao ni za „Bizzarre Diverse bar“ i „Jova bar“, ali ni za lokal „Kajak Terasa“ u vlasništvu Mile Radišića.
Takođe, nisu dostupni podaci o poslovanju preduzeća „B&Č Trade Tours“ u vlasništvu Brane Jankovića, a u okviru kojeg posluju „Jelen pab Debela Berta“ i „Gatsby bar“ i Hotel „Bosna“.
Restoran & Lounge bar „Integra“ posluje u okviru preduzeća „Integra inženjering“ u vlasništvu Slavice Stanković. To preduzeće je u 2020. godini povećalo prihode i to za tri miliona, odnosno sa 46 miliona KM u 2019. godini na 49,3 miliona maraka lani. Prošle godine su prijavili dobit od 15,6 miliona KM, malo veću nego godinu ranije kada su imali 15,2 miliona maraka profita.
CAPITAL: Bojana Ninković
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a jesu se bili raskukali kao da ce svi umrijeti od gladi a gledaj sad dvjesta trista iljada u plusu i opet malo.trebala bi vlada da im placa sve i radnike i robu i kiriju a oni samo da uzimaju pazar sebi
Stvarno SRAMOTA i KRIMINAL.Najpoznatiji ugostiteljski objekti i njihovi vlasnici koji su najviše kukali i pravili najveće malverzacije sa radnicima i fiskalnim kasama,ostvarili enorman profit u vrijeme pandemije,i uz to si još dobili i pomoć Vlade RS,a drugi”manje poznati” ugostitelji,koji su u velikom minusu po istom obračunskom periodu,dobili su mrvice ili ništa.Sram da vas bude.Ima li kraja vašoj pohlepi i lopovluku.Što više imate,više kradete…zato nam je ovako kako nam je…i čudimo se što nam mladost odlazi u svijet…Ko zadnji izađe naka ugasi svijetlo!!
Ovo je ono što su prijavili. A koliko toga ima što nisu prijavili i uzeli pare na crno. Otiđite u diskonte pića pa vidite koliko ima faktura prema lokalima.