BANJALUKA – Rizik ulaganja u preduzeća „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) u odnosu na druge djelatnosti je zanemariv i obračunat kao jednak nuli, jer se radi o kapitalu po osnovu uloženih vaučera, ili obaveznom udjelu po osnovu zakona, stav je Regulatorne komisije za energetiku (RERS), što su manjinski akcionari ocijenili nedopustivim ističući da se kapital ne može dijeliti „na onaj uložen kroz vaučere“ i „onaj kupljen na berzi za novce“.
Naime, Udruženje manjinskih akcionara energetskog sektora (UMAES) uputilo je u martu dopis RERS-u tražeći odgovor na pitanje koliki će povrat na kapital biti odobren zavisnim preduzećima ERS u predstojećem tarifnom postupku.
RERS: Rizik ulaganja u elektroenergetska preduzeća zanemariv
Iz RERS-a su odgovorili da su prilikom odobravanja stope povrata na vlasnički kapital u prethodnom tarifnom postupku, utvrdili da u strukturi kapitala svih regulisanih preduzeća preovladava državni kapital.
„Rizik ulaganja u elektroenergetska preduzeća u odnosu na druge djelatnosti u koje su ostali ulagači mogli uložiti svoj kapital je zanemariv, i obračunat kao jednak nuli, jer se radi o kapitalu po osnovu uloženih vaučera u privatizaciju državnih preduzeća, ili obaveznom udjelu po osnovu zakona. Uslovi pribavljanja ovakvog kapitala na finansijskom tržištu su veoma povoljni sa stanovišta ulagača, jer praktično nije bilo ograničenja ni uslova za ulaganje vaučera, koji su pretvoreni u akcije“, naglasili su u RERS-u.
Dodali su da se stopa povrata na vlasnički kapital određuje na način koji odražava specifični rizik preduzeća i zavisi od načina utvrđivanja regulativne osnove i strukture kapitala za nove investicije, pri čemu se posebno razmatra visina stope povrata na kapital za stara stalna sredstva i za nova stalna sredstva.
„Napominjemo da Regulatorna komisija nastoji da se odobri povrat na vlasnički kapital, koji će regulisanim preduzećima obezbijediti dovolјno sredstava da provedu sve aktivnosti predviđene planom za tekuće poslovanje kao i za restrukturiranje elektroenergetskog sektora“, istakli su u RERS-u.
Manjinski akcionari: RERS živi u komunizmu i svojim ponašanjem tjera investitore
Stav RERS-a manjinski akcionari energetskog sektora smatraju nedopustivim, zbog čega su se odlučili da toj komisiji upute otvoreno pismo.
„Regulator (RERS) odluke o povratu ne treba zasnivati na tome da li je u akcionarskom društvu preovladavajući državni ili privatni kapital. Ovo je jako opasna tvrdnja koja dovodi u pitanju ne samo postulate tržišne ekonomije, već i elementarna ljudska prava“, ističe Tripko Krgović, član Savjeta UMAES.
To su naveli i u otvorenom pismu i dodali da je RERS „promašio tezu“ kada navodi da je rizik ulaganja u elektroenergetska preduzeća zanemariv.
„Na primjer, termoelektranama prijeti gašenje, a u zadnjih sedam godina otuđeno je više od pola kapitala „Elektrokrajine“. Iznos gubitka kapitala „Elektrokrajine“ u sedam godina je 208,2 miliona KM, kapital 2013. godine je bio 421,5 miliona, a 2020. godine je 213,3 miliona KM. Procjena finansijske perspektive ulaganja u akcije ERS-a je stvar investitora, a ne regulatora. Zbog ukupne situacije u energetskom sektoru, na koju dominantno utiče rad RERS-a, akcije na berzi su u konstantnom padu i naši članovi su izgubili enormne količine novca, neki i preko 90 odsto“, tvrdi Krgović.
Dodaje da je „jako neukusno tvrditi da rizika nema“, dok akcionari gube novac, naglašavajući da je ponašanje RERS-a najveći rizik, kojim se rastjeruju investitori.
„RERS kapital dijeli „na onaj uložen kroz vaučere“ i „onaj kupljen na berzi za novce“, to je za rubriku „vjerovali ili ne“. Ne može se kapital tako dijeliti. Kapital (akcije) svakodnevno mijenjaju vlasnika i podjela je potpuno besmislena. Kapital se ne smije diskriminisati. Posao RERS-a nije da procjenjuje uslove pribavljanja kapitala kroz vaučere prije 20 godina. Ovakvim tvrdnjama degradiraju tržište kapitala i ponovo dovode u pitanju osnovne principe fukcionisanja tržišne ekonomje“, ističe Krgović.
Dodao je da „specifični rizik“ ne treba procjenjivati RERS i da to nije njihov posao, već da to procjenjuju investitori.
„RERS sugeriše da za akcionarska društva nije važan povrat na kapital. Kao „važno je samo da se odvija poslovanje“. Povrat na kapital je jedan od osnovnih razloga postojanja akcionarskih društava, odnosno udruživanja više vlasnika akcija. RERS očigledno i dalje živi u vremenu komunizma i nije upoznat sa činjenicom da su vlasničkom transformacijom sva zavisna društva transformisana u akcionarska i kotiraju se na berzi. Cilj svakog akcionarskog društva jeste povecanje njegove vrijednosti, a ne puko preživljavanje i ostvarenje nekih politički postavljenih zadataka“, naglašava Krgović.
Dodaje da RERS želi da utiče na određivanje vrijednosti zavisnih preduzeća ERS što implicira i vrijednost na tržištu kapitala, te da je dužnost RERS-a prvenstveno propisivanje fer povrata na kapital.
Cjelokupan odgovor RERS-a i otvoreno pismo UMAES-a možete pročitati na linkovima u nastavku:
Odgovor Regulatorne komisije za energetiku
Odgovor Udruženja manjinskih akcionara i otvoreno pismo RERS-u
Podsjećamo, manjinski akcionari i ranije su ukazivali o negativnom povratu na kapital u regulisanoj djelatnosti u kojoj je povrat na kapital zagarantovan.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan