LONDON – Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema šest najvažnijih svjetskih valuta prošle sedmice porasla, nakon tri sedmice pada, jer se američka privreda oporavlja brže nego ostala najveća globalna privreda.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je prošle sedmice 0,5 odsto, na 91,26 bodova.
Pritom je kurs dolara prema jenu skočio 1,3 odsto, na 109,30 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, za 0,6 odsto, pa je cijena evra pala na 1,2025 dolara.
Jačanje dolara zahvaljuje se naznakama bržeg oporavka američke privrede od pandemije u odnosu na većinu drugih razvijenih privreda u svijetu.
Bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a porastao je u prvom tromjesečju po analiziranoj stopi od 6,4 odsto, više nego što se očekivalo i brže nego u prethodnom kvartalu, što ukazuje na ubrzanje oporavka privrede, nakon golemih fiskalnih i monetarnih podsticaja.
Prošle je sedmice objavljeno i da je BDP Evropske unije u prvom tromjesečju pao za 0,4 odsto u odnosu na prethodna tri mjeseca, kada je pao 0,5 odsto. U odnosu na isti lanjski period, BDP EU-a pao je, u prvom tromjesečju 1,7 odsto, što je najmanji pad od početka pandemije na početku 2020. godine.
I pored ubrzanja oporavka američke privrede, predsjednik američke centralne banke Jerome Powell otklonio je u srijedu, nakon dvodnevne sjednice čelnika Feda, špekulacije da bi Fed mogao uskoro smanjiti program kupovine imovine, istaknuvši da je zaposlenost još uvijek daleko od zacrtanog nivoa.
Trgovci su pozorno pratili i govor američkog predsjednika Joea Bidena o stanju nacije. Biden je predložio dodatnih 1.800 milijardi dolara potrošnje, koji bi mogli potaknuti privredu, ali i povećati američki budžetski i trgovinski manjak i time oslabiti dolar.
I pored prošlosedmičnog rastua, dolarov indeks pao je u aprilu oko dva odsto, nakon što je u prvom tromjesečju porastao 3,6 odsto.
Evro je u aprilu prema dolaru ojačao 2,5, a japanski jen 1,3 odsto.
Analitičari u španskoj banci BBVA procjenjuju da trend slabljenja dolara “neće potrajati u maju jer je aprilska korekcija dolara, po našem mišljenju, možda bila presnažna i prenagla, iako smo dugoročno i dalje skloni spuštati dolar”.
To posebno vrijedi za kurs dolara prema evru budući da evrozona još nije počela smanjivati zaostatak za SAD-om u procjepljivanju građana, a time i upravljanju pandemijom i privrednim oporavkom. Hina