BANJALUKA – Udjeli u investicionom fondu, kojima se ne trguje na berzi, po prvi put u Srpskoj biće predmet prinudne naplate potraživanja. Naime, Banka Srpske pokrenula je izvršni postupak radi naplate duga od 12,9 miliona KM od firme „Kapitalni projekti“ Banjaluka, ali to mogu da učine jedino preuzimanjem udjela koje ta firma ima u fondu „Balkan Invest“, saznaje portal CAPITAL.
Predmet izvršenja su upisana založna prava na 101.833 udjela u otvorenom investicionom fondu emitenta DUIF Menagement Solution – OMIF Balkan Invest.
„Vlasnik udjela otvorenog investicionog fonda, čijim udjelima se ne trguje na berzi, može svoje udjele unovčiti direktnom prodajom ili predajom zahtjeva za otkup društvu koje upravlja fondom“, navedeno je u prijedlogu za način prodaje založnih udjela koji se našao pred Odborom povjerilaca Banke Srpske.
Pojašnjeno je da se udjeli mogu unovčiti direktnom prodajom drugom pravnom ili fizičkom licu na način da se zaključi kupoprodani ugovor na osnovu kojeg se vrši prenos udjela.
Pored toga, drugi način je da se preda zahtjev za otkup društvu koje upravlja fondom, koje u roku od pet dana prebacuje novac na račun. Izlazna naknada iznosi 3,5 odsto od vrijednosti isplate. Dodaje se i da je cijena po kojoj se vrši isplata vrijednost neto imovine fonda na dan predaje zahtjeva za otkup, a neto vrijednost imovine obračunava depozitar fonda, odnosno Centralni registar hartija od vrijednosti.
S obzirom na to da udjeli otvorenog fonda Balkan Invest ne kotiraju na berzi, odnosno njima se ne trguje, nije moguće sprovesti izvršenje prodajom udjela na način da sud da nalog brokerskoj kući koja unosom naloga u berzanski sistem trgovanja izvrši prodaju.
„U ovom slučaju primjenjuje se član Zakona o izvšnom postupku koji podrazumijeva da se hartije od vrijednosti, kojima se ne trguje na berzi ili drugom uređenom tržištu, u izvršnom postupku prodaju na javnom nadmetanju ili neposrednom pogodbom“, naveo je stečajni upravnik Goran Radivojac.
On je predložio da Odbor povjerilaca donese odluku da sud u izvršnom postupku prodaju udjela sprovede putem javnog nadmetanja.
„Odlučeno je da ide licitacija na sudu i ko da više, odnosno da bude klasična sudska prodaja, kao što se radi s drugom imovinom. Ovo je stečajni postupak, pa je sve specifično. Sud prodaje, a ne stečajni upravnik. Sud će dati zadatak vještaku da procijeni vrijednost“, rekao je Radivojac za CAPITAL i dodao da će se nakon procjene moći vidjeti koliki dio duga će moći da bude naplaćen na ovaj način.
„U naredna dva, tri mjeseca bi ovaj proces mogao da bude okončan“, rekao je Radivojac.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ala ste afirmativni prema Radivojcu, samo ne znam zasto… Ovo sto ste objavili je toliko glupo i netacno da ide u domen zalosnog. Svaki iole ucen pravnik je ovo radio
Zasto pominjete samo Radivojca? Ima tu vise organa cije znanje i iskustvo dovodite u pitanje: sudije (stecajni i izvrsni) i odbor povjerilaca (7 clanova).
Osim toga, informacija je tacna. Navedite raniji primjer?
Nije tačna. Ja sam kao advokat vodio izvršenje na akcijama u više navrata, a suština je ista kao i u ovom slučaju. Meni je tekst nevjerovatan, zaista.
Procitaj ponovo tekst
Udjeli fondova su delistirani s tržišta Banjalučke berze i nije moguće istima trgovati više na taj način. To je činjenica koja se lako provjeri.